Artykuły

Kalisz. Premiera "K. albo wspomnienie z miasta"

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego zobaczymy kolejną premierę "K. albo wspomnienie z miasta" w reżyserii dobrze znanej już kaliskiej widowni, Weroniki Szczawińskiej do tekstu Agnieszki Jakimiak.

Będzie to pewna kontynuacja spektaklu "Klęski w dziejach miasta", choć - jak zastrzega zespół tworzący nową premierę - stanowiąca odrębną całość.

- Będzie to ostatnia premiera w tym sezonie - mówiła Magda Grudzińska, dyrektorka kaliskiej sceny podczas konferencji prasowej. - Zależało nam na pogłębionej relacji ze społecznością Kalisza, stąd te spektakle - najpierw "Klęski w dziejach miasta" , a teraz "K. albo wspomnienie z miasta".

Jak tłumaczyła Weronika Szczawińska, oba spektakle łączy przede wszystkim scenografia oparta na... dźwiękach! Złożona z urządzeń służących do ich emitowania i odsłuchiwania. Oba spektakle łączy też para bohaterów - Van Der i Marco Polo. Tym razem jednak nie są tylko podróżnikami, ale wchodzą także w role detektywów. Trafiają do K., miasta naznaczonego nieobecnością i dziwnym brakiem. Sprowadza ich tam zagadkowe zlecenie, choć nie wiedzą - kto i po co ich wezwał, nie rozumieją celu swojej misji. Podążają jednak tropem niepokojących dźwięków. - Chcieliśmy pogłębić nasz research przeszłości Kalisza o jeden wątek - czas społeczności wielokulturowej, społeczności żydowskiej, która przecież kiedyś stanowiła niemal jedną trzecią mieszkańców tego miasta. Sięgamy do tego czasu, ale też próbujemy zobaczyć, jak brak tych ludzi i ich kultury wpłynął na dzisiejszy Kalisz - dopowiadała Agnieszka Jakimiak.

Spektakl podąża śladami minionego czasu, stąd też kostiumy nawiązują do okresu przedwojennego. Odpowiedzialna za nie, jak i za aranżację przestrzeni Dagna Szwed czerpała z mody żydowskiej, stąd np. specyficzne nakrycia głowy. Ale - jak mówiła - starała się także wyobrazić, jak dziś wyglądaliby młodzi Żydzi, gdyby nadal żyli w tym mieście. Spektakl, łączący teatralność z muzyczną instalacją i elementami słuchowiska na żywo, stawia pytania o widmowy charakter naszej teraźniejszości. O życie w mieście, którego osiemset -letni kształt został unicestwiony na zawsze.

W obsadzie spektaklu zobaczymy: Nataszę Aleksan-drowitch, Agnieszkę Dzięcielska, Ewę Kibler, Dawida Lipińskiego, Wojciecha Masacza, Marcina Trzęsowskiego i Maję Wachowską.

Kompozycja muzyki i przygotowanie wokalne aktorów - Krzysztof Kaliski, instalacje dźwiękowe - Maciej Szymborski.

Bilety można kupić (chociaż już nie na premierę!) w kasie teatru. Sprzedaż i rezerwacja tel. 62 760 53 14 lub na kasa@te-atr.kalisz.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji