Artykuły

Wrocław. "Flow" w czterech strefach miasta

Czy ktoś jeszcze nie poczuł, że żyjemy w Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Jeśli tak, najbliższa sobota powinna to zmienić. W centrum Wrocławia rozegra się "Flow", jedno z czterech głównych wydarzeń ESK, reżyserowanych przez Chrisa Baldwina, kuratora ds. performance.

Całodzienne występy muzyków, tancerzy, performerów, aktorów, happeningi uliczne, w które będą wciągani mieszkańcy miasta - tak zapowiada się ten dzień. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

- Zapraszamy wszystkich, by popłynęli z duchem miasta. Weźcie kanapki i herbatę w termosy, zabierzcie dzieci, dziadków i po prostu przyjdźcie - zachęca Mary Sadowska, jedna z reżyserek wydarzenia.

"Flow" rozegra się w czterech strefach w centrum Wrocławia i zostanie zakończone wielkim muzyczno-świetlnym przedstawieniem.

Na pl. Nowy Targ (Strefa Szeptów) zacznie się performens uliczny "Pewna Historia" w formie spaceru, na którym różne charakterystyczne miejsca mają posłużyć odkrywaniu nieznanych historii rodzin z Dolnego Śląska. Wystąpi taneczna grupa z Holandii, młodzi artyści poprowadzą otwarte warsztaty: muzyczne, cyrkowe, teatralne.

W Ogrodzie Botanicznym stanie 12 półek, a na nich setki słoików z... marmoladą, która niczym proustowska magdalenka ma nam przypomnieć kim jesteśmy i skąd przychodzimy. - Gdy artystka Winnie Karnofka po raz pierwszy przyjechała do Wrocławia, zjadła kromkę chleba z dżemem i zachwyciła się smakiem, który przypomniał jej dom i babcię - opowiada Sadowska. - Po powrocie, opowiedziała o tym mamie, która kazała jej porozmawiać z babcią. Okazało się, że ta urodziła się na wrocławskich Krzykach, a raczej w Breslau.

Od tygodni wrocławianie przynoszą zrobione przez siebie dżemy i wspomnienia - skrzynka czeka m.in. w Barbarze na Świdnickiej wraz z karteczkami, na których należy napisać, o czym piszącemu przypomina smak danej konfitury i co dla niego oznacza słowo "dom".

Na pikniku, połączonym z degustacją, zagrają też muzycy na przedmiotach codziennego użytku i wystąpią aktorzy z Lipska. Liczba jednoczesnych uczestników w Ogrodzie Botanicznym jest ograniczona, należy odebrać bezpłatne wejściówki. Godziny rozpoczęcia spektakli: 11, 12.30, 14, 15.30, 17, 18.30.

Wyspa Piasek zostanie zmieniona w Strefę Tańca, wystąpią tam grupy taneczne z Izraela. Zaproszą wrocławian do zabawy łącząc muzykę z piłką nożną, zabrzmi japoński pop, reggae i archiwalne czołówki telewizyjne. Dodatkowo na Wyspie Bielarskiej fundacja OnWater.pl poprowadzi warsztaty robienia i wodowania malutkich łódek oraz robienia pocztówek (godz. 11-19).

Z kolei na pl. Uniwersyteckim, obok Szermierza, staną budki strażnicze zbudowane przez więźniów z zakładu karnego przy ul. Fiołkowej, którzy brali również udział w pochodzie duchów na otwarcie ESK. Happeningi (godz. 11, 13, 15, 17) w Strefie Granic przygotowali imigranci z Ukrainy, by opowiedzieć swoje historie.

Wydarzenia zostaną połączone akcją "Puk, Puk... Kto tam?" - na trasie między kolejnymi strefami spotkamy 21 szaf, w których będą czekać kartki. Reżyser Chris Baldwin prosi wrocławian, by opisali historie przybycia do Wrocławia lub na Dolny Śląsk swoje i swoich rodzin. Te opowieści posłużą do stworzenia tekstu grudniowej ceremonii zamknięcia ESK. - Chodzi o to, by wrocławianie opowiedzieli swoją historię Wrocławiowi, Europie i Światu - mówi Baldwin.

Finał "Flow" rozegra się wieczorem w przestrzeni między Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju. Podczas kulminacji wystąpi kilkuset muzyków (orkiestry, chóry, zespoły) z Izraela, Niemiec, Czech, Polski i Ukrainy - przedstawiciele diaspor naszego miasta, żyjących teraz w całym świecie. Kompozytorzy z tych krajów na zaproszenie Pawła Romańczuka z Małych Instrumentów napisali wspólnie "Kantatę Wrocławską", podzieloną na cztery części i przedstawiającą różne etapy historii Wrocławia. Muzyka zostanie połączona z iluminacjami na rzece i budynkach.

Godzinne wydarzenie zacznie się o 22. W kilku miejscach (pl. Nowy Targ, bulwar Dunikowskiego, Wyspa Piasek) będą ustawione telebimy transmitujące je na żywo.

Tego dnia zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej - wieczorem część tras zostanie skrócona, wprowadzone będą zostaną dodatkowe kursy autobusów nocnych.

PROGRAM FLOW

STREFA HISTORII CIAŁA: Wyspa Piasek

11, 17 - "Invisi'BALL" Nadine Bommer Dance Company

12.30, 15.30 - "Kamuyot" Batsheva Dance Company

14, 18.30 - "HA-E" ("Wyspa") Dom Tańca Machol Shalem i Teatr Tańca Zawirowania

Wyspa Bielarska: 11 - 19 warsztaty "Mała Szkutnia" z fundacją OnWater.pl, podczas których wszyscy chętni będą mogli zbudować własną łódkę i zwodować ją na Odrę; stoisko z możliwością wykonania swojej autorskiej pocztówki z wykorzystaniem kolekcji starych, archiwalnych widokówek

Wyspa Młyńska, Barka Tumska: 11 - 20 "Pływająca łódź pamięci" - projekt obrazujący słowem historię dolnośląskich polskich Żydów.

STREFA SZEPTÓW: Od placu Nowy Targ do Parku Słowackiego

10.30, 15 - pl. Nowy Targ performance "Pewna Historia"

11, 13, 15, 17, 19 - Performance zespołu Dansnest

14, 18 - Warsztaty taneczne, teatralne, cyrkowe, śpiewu.

STREFA SMAKÓW: Ogród botaniczny

Polsko- niemiecki projekt "Marmolada" skupiający się na pamięci smaków i wspomnieniach domu. Spektakle zwieńczone będą koncertami grupy Atonor. Godziny rozpoczęcia spektakli: 11, 12.30, 14, 15.30, 17, 18.30.

STREFA GRANIC: Plac Uniwersytecki

11, 13, 15, 17 - Udramatyzowane happeningi - wokół kilkunastu instalacji odbywać będą się performance poświęcone historii Ukraińców

22 - Wieczorne widowisko FLOW między Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju; połączenie koncertu orkiestry symfonicznej oraz wielkiego chóru z Czech, Polski, Niemiec i Izraela mieszanego w spektakl dotykający historii miasta XX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji