Artykuły

Lublin. Proces w sprawie Teatru Starego

Kiedy istniało bezpośrednie zagrożenie zawalenia się budynku Teatru Starego? [na zdjęciu] - z takim pytaniem zwróci się lubelski sąd do biegłego z zakresu budownictwa. Czy ostatni dowód w tej sprawie pogrąży prezesów Fundacji Galeria na Prowincji, która miała opiekować się zabytkiem?

Proces Waldemara M. i Jana K., prezesów Fundacji Galeria na Prowincji, której prokuratura zarzuca doprowadzenie do ruiny zabytkowego budynku, dobiega końca. Na wczorajszej rozprawie w Sądzie Rejonowym zostali przesłuchani ostatni świadkowie. Zarówno obrońca, jak i prokurator, nie zgłosili nowych wniosków. Natomiast sąd z urzędu dopuścił dowód, jakim jest opinia uzupełniająca biegłego z zakresu budownictwa. Chodzi o ustalenie, w jakim okresie istniało bezpośrednie zagrożenie zawalenia się budynku Teatru Starego. Sąd interesuje, czy takie niebezpieczeństwo istniało od czerwca 2002 roku do grudnia 2004 r. oraz to, jaką wartość miała grożąca zawaleniem część zabytku.

Czy opinia biegłego zakończy trwający od maja ubiegłego roku proces? Tego dowiemy się podczas kolejnej rozprawy wyznaczonej pod koniec marca. Jeśli jej treść potwierdzi prokuratorskie zarzuty, los Waldemara M. i Jana K. może być przesądzony. A grozi im nawet osiem lat więzienia.

Według prokuratury prezesi Fundacji Galeria na Prowincji nie zabezpieczyli zabytku przed zniszczeniem, co groziło jego zawaleniem. Przez zaniechanie remontu Teatr Stary zagrażał życiu i zdrowiu mieszkańców. Obaj oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. W sądzie tłumaczyli, że przejmując zabytek w 1994 roku za symboliczne sto złotych, fundacja wiedziała o obowiązkach związanych z jego konserwacją, ale liczyła na pomoc miasta i służb konserwatorskich. Prezesom nie udało się też zdobyć zapowiadanych pieniędzy z Unii Europejskiej - zabrakło bowiem funduszy na wkład własny. Nieudolne zarządzanie Teatrem Starym doprowadziło do tego, że jesienią zabytek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Władze miasta zdecydowały, że będzie tam działał teatr impresaryjny.

Zabytek w fatalnym stanie

Teatr Stary został zbudowany przy ul. Jezuickiej w Lublinie na początku XIX w. Od ponad 20 lat stoi pusty. W 2003 r. w obawie przed katastrofą budowlaną zakazano do niego wstępu. W dobrym stanie są jedynie fundamenty. Potrzebna jest wymiana dachu, stropu i drewnianego wyposażenia widowni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji