Artykuły

Kraków. Agata Zubel w Willi Decjusza

Ona - wspaniała śpiewaczka i jedna z najwyżej cenionych współczesnych kompozytorek polskich. On - schowany zwykle za monitorami komputerów twórca niezwykłej elektroniki. Agata Zubel i Cezary Duchnowski będą bohaterami kolejnej odsłony "Salonu muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza". Już 12 czerwca w Krakowie!

- W komponowaniu chodzi o to, by znaleźć własną wizję muzyki. Dla mnie partytura to idea, nie nuty. Patrzę na nią jako twórca i odtwórca - podkreśla Agata Zubel.

Nagrodzona prestiżowym Paszportem Polityki, a ostatnio również jednym z najwyżej cenionych wyróżnień w świecie muzyki współczesnej - główną nagrodą Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów - artystka urodziła się we Wrocławiu. Tam też ukończyła z wyróżnieniem (Primus Inter Pares) studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora, a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest stypendystką m.in. Rockefeller Foundation, Ernst von Siemens Musikstiftung, Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Musica Polonica Nova, Audio-Art, Sacrum Profanum, Chanterelle Festival, Alternativa w Moskwie, Corso Polonia w Rzymie czy Aksamitna kurtyna we Lwowie. W 2005 jej Symfonia nr 2 dla 77 wykonawców (2005), napisana na zamówienie Deutsche Welle, została prawykonana podczas Festiwalu Beethovenowskiego w Bonn. Pisała także na zamówienie Festiwalu "Wratislavia Cantans", "Ultraschall" w Berlinie oraz festiwalu w Seattle.

Jako śpiewaczka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, zaś w jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza.

- Wbrew obiegowym opiniom muzyka współczesna wydaje mi się bardziej naturalna niż klasyczna. Przecież dzisiejsi kompozytorzy używają samochodów, komórek i komputerów, żyją tak jak my. Tymczasem o życiu Mozarta czy Beethovena nie mamy zielonego pojęcia - podkreślała w jednym z ostatnich wywiadów artystka.

Dała się poznać m.in. jako wspaniała wykonawczyni III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, "Chantefleurs et Chantefables" Witolda Lutosławskiego czy "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego, a także dzieł Luciano Berio, Benjamina Brittena, Davida Langa, Luigiego Nono, Arnolda Schönberga i Philipa Glassa. W ubiegłym roku brała zaś udział w prawykonaniu opery "Czarodziejska góra" Pawła Mykietyna. Współpracowała z tak znakomitymi zespołami jak Klangforum Wien, musikFabrik, London Sinfonietta, Eighth Blackbird Ensemble, San Francisco Contemporary Music Players, Seattle Chamber Players. Jest laureatką kilkunastu konkursów (w tym międzynarodowych) - zarówno wokalnych jak i kompozytorskich, a także prestiżowej nagrody Paszport Polityki (2005 r.). W 2013 r. jej kompozycja "Not I" zarejestrowana wraz z Klangforum Wien reprezentująca Polskie Radio otrzymała najwyższą notę podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Pradze, a w 2014 za ten sam utwór otrzymała nagrodę "Polonica Nova". Wraz z Cezarym Duchnowskim tworzy duet ElettroVoce, z którym realizują projekty na głos i elektronikę.

Kojarzony głównie ze sceną muzyki eksperymentalnej i elektronicznej Cezary Duchnowski to jeden z inicjatorów założenia Studia Kompozycji Komputerowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie sam wcześnie studiował kompozycję, a obecnie wykłada. W jego kompozytorskim dorobku znaleźć można zarówno utwory kameralne jak i symfoniczne. Od kilku lat czołowe miejsce w jego działalności zajmuje twórczość elektroakustyczna. Współpracuje z muzykami jazzowymi, a także innymi artystami, których pasją jest kreowanie muzyki na żywo, w konwencji swobodnej improwizacji.

12 czerwca Agata Zubel i Cezary Duchnowski będą bohaterami kolejnej odsłony "Salonu muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza". W programie koncertu zabrzmią kompozycje Agaty Zubel: "Opowiadania" (na głos i fortepian preparowany), "Madrygały" (nr, 3 i 4) na zespół wokalny, "Parlando" (na głos i komputer) oraz "Lullaby" na chór.

Wystąpią: Agata Zubel (sopran), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika) oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.

Rozmowę z artystami poprowadzi Ewa Szczecińska (Program 2 Polskiego Radia).

***

12 czerwca 2017 r., godz. 17.00

Willa Decjusza (ul. 28 Lipca 1943 17A)

Bilety: 10 zł dostępne w InfoKraków (ul. św. Jana 2) oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

"Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza" to przedsięwzięcie bez precedensu, którego istotą jest spotkanie odbiorców i twórców, wspólna rozmowa i celebracja sztuki muzycznej dzisiejszych czasów. Raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza - miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli, odbywać się będą koncerty monograficzne z udziałem i komentarzem kompozytorów i innych twórców. Dzieła zaproszonych artystów wykona Chór Polskiego Radia oraz zaprzyjaźnieni wybitni muzycy. Tak przedstawiona sztuka współczesna przestanie straszyć obcością, a nawiązania do muzyki nieco starszej zachęcą większe grono odbiorców do uczestnictwa w niedzielnych spotkaniach w tak zasłużonym dla europejskiej kultury miejscu, jakim jest Willa Decjusza. Gośćmi "Salonu..." będą tak znakomici twórcy jak Paweł Mykietyn, Ryszard Krynicki, Agata Zubel, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Edward Pasewicz, Roderik de Man.

Szczegółowe informacje: www.chorpolskiegoradia.pl

Polecamy także nasz profil na Facebooku i Twitterze.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

CHÓR POLSKIEGO RADIA

WSPÓŁORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Willa Decjusza

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji