Artykuły

Poznań. Strefa Ciszy gra "Kwaterę"

Nie mogę napisać, gdzie się ten spektakl odbywa. Nie chcę zdradzić niespodzianek, które czekają na widza. Ale bilety na "Kwaterę" [na zdjęciu] Strefy Ciszy trzeba kupić bardzo szybko. Za chwilę ich nie będzie. Najbliższe prezentacje: piątek-niedziela (24-26 lutego), godziny: 17.30, 18.15, 19, 19.45, 20.30, 21.15.

Spektakl miał swoją premierę w listopadzie zeszłego roku, podczas festiwalu "Maski". Chociaż zagrany był 21 razy, widziało go mniej ludzi niż mieści się zwykle jednego wieczoru na tradycyjnej teatralnej widowni. Bo to bardzo kameralne przedsięwzięcie: zaledwie dla paru osób. Wiem, że po premierze ukazały się recenzje, które uchylają rąbka tajemnicy. Ale bardzo mnie korci, żeby ich dziś nie przywoływać, bo efekt zaskoczenia to wielka siła tego projektu. Uprzedzę tylko, że o miejscu prezentacji dowiecie się dopiero po kupieniu biletu, a w trafieniu do niego nie pomoże spis instytucji kulturalnych, przyda się raczej plan Poznania. Tak jak wtedy, kiedy szukamy jakiegoś prywatnego adresu.

Sami twórcy piszą o spektaklu tak: "W poszukiwaniu własnego szczęścia czy nawet skromnego zadowolenia zdani jesteśmy na ekspertów i specjalistów. Na nich zawsze możemy polegać. Armie profesjonalistów i kreatorów naszych marzeń zdolne są dokonywać zbiorowych cudów. Dla nich nawet współczucie jest towarem, oczywiście jeśli tylko zgrabnie ujęte daje się sprzedać na masową skalę. Wiedzą, że muszą być charyzmatyczni, pełni entuzjazmu i bardzo sprawni. Gorzej jeśli nasi Mężowie Opatrzności zamiast czuwać, muszą czekać. Czekanie nie leży w ich naturze. Czekanie ich obnaża".

Strefa Ciszy to zdecydowanie najciekawszy zespół poznańskiego - a i polskiego - teatralnego offu. Adam Ziajski i jego aktorzy konsekwentnie szukają nowych i znaczących przestrzeni do gry: Stara Rzeźnia, Dziedziniec Urzędu Miejskiego, pływalnia w poznańskiej synagodze. Skutecznie trafiają w ważkie tematy: od metafizycznych, przez polityczne i społeczne, do prywatnych, intymnych. Aktorskie i reżyserskie środki daleko wykraczają poza to, co obowiązuje dziś w teatrze. Jest coś takiego, jak styl Strefy Ciszy: zdawałoby się, że oparty na walorach "naturszczyków", ale to tylko pozór, bo aktorzy zawsze są tu podporządkowani daleko idącej stylizacji, a spektakle mają swoją określoną formę: za każdym razem inną, związaną z tematem. Niespodziewaną, zaskakującą, intrygującą. Zaręczam, że i tym razem tak właśnie będzie.

"Kwatera" będzie grana w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Bilety - 30 zł w biurze teatru: ul. Grunwaldzka 55/ barak 1 oraz w kasach CK Zamek, tel./faks 0-61 867 17 85.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji