Artykuły

Bydgoszcz. Premiera o Lepperze na koniec sezonu w TPB

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na ostatnie w sezonie 2015/2016 spektakle, debatę i wykład. Najważniejszym wydarzeniem i jednocześnie ostatnią premierą sezonu będzie (18 czerwca) projekt "Tu Wersalu nie będzie!".

Teatr Polski zaprasza w czerwcu na spektakle znane już publiczności (m.in.: "Krew na kocim gardle", "Take It or Make It", "Romville", "Historie bydgoskie"), ale również na premierę "Tu Wersalu nie będzie!" i towarzyszącą jej debatę oraz seminarium z cyklu "Obrazy uchodźcze". To ostatnia okazja, by przed wakacjami wybrać się do teatru. W czerwcu TPB kończy sezon 2015/2016.

Najważniejszym wydarzeniem i jednocześnie ostatnią premierą w sezonie będzie projekt "Tu Wersalu nie będzie!", którego premiera odbędzie się 18 czerwca o godz. 19.00.

Libański reżyser Rabih Mroué [na zdjęciu] przygotowuje spektakl o Andrzeju Lepperze - jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej ostatnich dwudziestu lat. Przewodniczący partii "Samoobrona" był politykiem wyjątkowo często obecnym w mediach, budzącym zazwyczaj bardzo silne emocje, zarazem jednak uparcie poddawany był łatwym i nieraz stereotypowym ocenom. Przy pracy nad scenariuszem z Mroué współpracują Marta Keil, która jest również kuratorką projektu oraz Piotr Grzymisławski. W spektaklu zobaczymy Jana Sobolewskiego, Małgorzatę Trofimiuk i Piotra Wawra Jr.

Jest to pierwsza polska produkcja teatralna Mroué.

Premierze towarzyszy debata "Balcerowicz musi odejść. Koszty transformacji i ewolucji kapitalizmu w Polsce" (18 czerwca o godz. 16.30).

W czerwcu będzie można zobaczyć również niedawne premiery dwóch zagranicznych artystek. Serbska reżyserka, Anja Suša wyreżyserowała w TPB "Krew na kocim gardle, czyli Marylin Monroe kontra wampiry" wg Rainera Wernera Fassbindera (3 czerwca godz. 19.00, 4 i 5 czerwca godz. 19.00), a Ana Vujanović we współpracy z aktorami stworzyła projekt "Take It or Make It" (4 i 5 czerwca godz. 17.00). Twórcy "Take It" stawiają w swojej pracy zasadnicze pytanie: w jaki sposób można stosować zasady demokracji w grupie?

Ostatni raz w tym sezonie będzie można wybrać się na "Dybuka" (7 i 8 czerwca godz. 19.00) w reż. Anny Smolar oraz na "Romville" (11 i 14 czerwca godz. 19.00) w reż. Elżbiety Depty.

Po długiej przerwie na deski teatru powracają "Historie bydgoskie" w reż. Pawła Łysaka. Skad sie wzieła w Bydgoszczy Łuczniczka? Co dla miasta zrobił Kazimierz Wielki? Jaka słynna spiewaczka pochodzi z Bydgoszczy? "Historie bydgoskie" to cykl spektakli/monodramów, ktore odkrywają wielowymiarowa tożsamosc miasta. Najbliższe spektakle będzie można zobaczyć od 24 do 29 czerwca o godz. 19.00 (po 3 monodramy z cyklu), a 25 czerwca o godz. 18.00 wyjątkowo zobaczymy wszystkie części.

Teatr zaprasza także na ostatni wykład z cyklu "Obrazy uchodźcze". Podczas spotkania, 23 czerwca o godz. 17.00, dr Paweł Mościcki (filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk) przeanalizuje filmy Sylvaina George'a, w których dochodzi do frapującego połączenia dokumentu i eseju filmowego, manifestu politycznego i czystej wizualnej poezji. Filmy George'a dotyczą niemal zawsze problemu uchodźców. Wykład będzie połączony z prezentacją niektórych filmów francuskiego artysty.

Zespół TPB jeszcze w czerwcu wybiera się do Norymberi ze spektaklem "Granice" w reż. Bartka Frąckowiaka w ramach projektu "Taking About Borders".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji