Artykuły

Warszawa. Weekend z pokazami "Teatroteki" w IT

4 i 5 czerwca (sobota i niedziela) Instytut Teatralny zaprasza na wieczorne pokazy najlepszych ekranizacji młodej polskiej dramaturgii z cyklu "Teatroteka WFDiF".

To będzie weekend z mistrzowską "Teatroteką". Zaprezentowane zostaną spektakle nagradzane na międzynarodowym festiwalu Worldfest Houston, jednym z największych i najstarszych na świecie festiwali kina niezależnego oraz cieszące się największą popularnością. Widzowie, którzy zobaczą aż pięć spektakli, także wejdą w rolę jurorów i zagłosują na najlepszą ich zdaniem ekranizację. Na głosujących czekać będą upominki.

Pomysł zorganizowania plenerowych pokazów "Teatroteki" zrodził się bezpośrednio z potrzeby widzów, którzy od ponad roku, raz w miesiącu, w Instytucie Teatralnym mogą oglądać spektakle w ramach tego cyklu. Prezentacjom towarzyszą rozmowy z twórcami, a same pokazy cieszą się dużą popularnością.

Weekendowe pokazy pięciu wybranych spektakli "Teatroteki" odbędą się tym razem w plenerze, wstęp będzie całkowicie wolny i bez konieczności dokonywania wcześniejszych rezerwacji. Przypomniane zostaną te ekranizacje, które publiczność przyjmowała najbardziej entuzjastycznie i które były nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wybór padł na spektakle:

Sobota, 04.06

19.00, "Walentyna" (czas trwania: 55 minut), w reżyserii Wojciecha Farugi. Nagroda: medal Platiunum Remi w kategorii "Sztuka filmu I video" na 48. WorldFest-Houston.

20.00, "Nad" (czas trwania: 73 minuty) w reżyserii Mariusza Bielińskiego. Nagroda: medal Silver Remi w kategorii "Dramat" na 48. WorldFest-Houston

Niedziela, 05.06

18.30, "Cukier Stanik" (czas trwania: 52 minuty) w reż. Agaty Puszcz. Nagroda: medal Gold Remi w kategorii filmu komediowego na 49. WorldFest-Houston.

19.30, "Trash Story" (czas trwania: 56 minut) w reż. Marty Miłoszewskiej. Nagroda: medal Platiunum Remi w kategorii filmów fantastycznych i horrorów na 49. WorldFest-Houston.

A na deser:

20.30, "Wasza Wysokość" (czas trwania: 52 minuty) w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. Ciesząca się wielką popularnością ekranizacja dramatu Anny Wakulik. Sztuka inspirowana jest między innymi biografią Wandy Rutkiewicz i znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku.

Spośród czterech pierwszych spektakli widzowie wskażą ten, który podobał im się najbardziej. Głosy, przez cały weekend, będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki oraz wysyłając maile na adres it@instytut-teatralny.pl. Tuż przed projekcją "Waszej Wysokości" policzymy głosy, ogłosimy wyniki oraz rozlosujemy upominki przygotowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ora Instytut Teatralny (m.in. zestawy DVD ze spektaklami "Teatroteki" oraz książki i albumy wydane przez Instytut Teatralny).

Nie musicie rezerwować miejsc, zarezerwujcie czas! Zapraszamy!

"Walentyna":

Jedna aktorka i chór śpiewaczek. Walentyna Tiereszkowa, jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo i bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu. Spektakl i koncert. Dokument i kreacja. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po 1989 roku zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami.

Spektakl "Walentyna" to pomysł na uwolnienie jej opowieści przy pomocy unikatowej formy teatralnej. W spektaklu wykorzystano m.in. fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa Stan nieważkości.

"Nad":

W planie realistycznym śledzimy historię Jakuba. Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, po dwudziestu latach wychodzi z więzienia. Ale czy może być wolny? "Wolność to brak tajemnicy". Jakub poznaje tożsamość jedynego świadka, którego oskarżenia były podstawą skazania Z rozmów i poetyckich monologów zbudowany zostaje zapis rodzinnego i społecznego dramatu.

"Cukier Stanik":

Tytułowy "Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej "Cukier Stanik" dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. "Don Kiszoci młodego kapitalizmu" zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony - Babę Kapo.

"Trash Story":

"Trash Story albo sztuka (nie)pamięci" to rzecz o niemożności zapomnienia, o pamięci, z którą trudno jest się rozliczyć. Jedną z inspiracji Magdy Fertacz do napisania sztuki był tom reportaży Włodzimierza Nowaka "Obwód głowy,", a konkretnie reportaż o zbiorowym samobójstwie niemieckich kobiet w 1945 roku popełnionym na wieść o zbliżającym się froncie rosyjskim.

Ekranizacja "Trash Story" to horror o nawiedzonym domu, w którym demony historii prześladują współczesnych mieszkańców. Sztuka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2008 roku i została przetłumaczona na kilkanaście języków.

"Wasza Wysokość":

Sztuka inspirowana m.in. biografią Wandy Rutkiewicz znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku.

Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser - dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na Kanczendzongę - po ciało zaginionego alpinisty. Do wyprawy, z której ma powstać film, dołącza dziewczyna chłopaka, Anna oraz jej ojciec Jerzy, przyjaciel Wandy. Cała czwórka musi skonfrontować się nie tylko z surową naturą, ale i z własną, niełatwą, przeszłością.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji