Artykuły

Gorzów Wlkp. "Mały Książę" przylatuje ze swojej planety

29 maja w Teatrze Osterwy premiera spektaklu muzycznego wg "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Reżyseruje Cezary Domagała do muzyki Tomasza Bajerskiego.

Choć autor już na pierwszych kartach wytłumaczył się swoim małym czytelnikom, pisząc: "Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu", to bez wątpienia napisał tekst w tej samej mierze dla dzieci, co dla dorosłych, bo "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego czyta się w życiu minimum dwa razy.

Wskazane jest jednak dla życiowej przyjemności co dekadę. Bo rozważania na temat kapelusza lub węża, który zjadł słonia, zastanawianie się, dlaczego dorośli są tak zakochani w cyfrach, lub mądrości o oswajaniu i znajdowaniu przyjaciół zawsze będą czytane na nowo.

Jak mawia główny bohater: "Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania" - należy więc wracać do tej specyficznej instrukcji obsługi świata jak najczęściej.

Stworzona przez Antoine'a de Saint-Exupéry'ego opowieść o chłopcu, który zamieszkiwał planetę niewiele większą od samego siebie, podbiła serca czytelników na całym świecie. "Mały Książę" to baśń filozoficzna nie tylko dla dzieci, jej urokowi uległo wielu, niezależnie od wieku i doświadczeń życiowych. Jego historia jest wzruszająca, refleksyjna, momentami wręcz rozrzewniająca. Nie starzeje się, chociaż jej wiernym czytelnikom wciąż przybywa lat. To jedyna w swoim rodzaju opowieść o odpowiedzialności za drugą istotę, stwarzaniu i pielęgnowaniu więzi, a także o obowiązkach wynikających z "oswojenia" drugiego człowieka.

Złotowłosy chłopiec po raz pierwszy wyruszy w swoją teatralną, gorzowską podróż w niedzielę, 29 maja o godzinie 16. W castingu wybrano do głównej roli trzech książąt, którzy będą zamiennie grać w widowisku przygotowywanym w Teatrze im. J. Osterwy. Podczas premiery jednak zobaczymy na scenie w różnych sekwencjach całą trójkę: Przemka, Franka i Wiktora.

Reżyser muzycznego spektaklu ma "nieoficjalny monopol" na "Małego Księcia. Po raz pierwszy tytuł ten zaproponował aż 23 lat temu w Radomiu i następnie przygotował go na kilkunastu scenach od warszawskiej Romy po ostatnio trzy lata temu w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Jak na widowiskowy musical przystało będzie taniec, muzyka i piosenki. Na gorzowskiej scenie usłyszymy trzy nowe piosenki napisane specjalnie dla tej inscenizacji. Choreografię przygotowała Marta Domagała, artystka współpracująca z warszawskim teatrem Rampa, muzykę napisał Tomasz Bajerski.

Kolejne przedstawienia "Małego Księcia" również we wtorek o godz. 9 oraz w środę i czwartek o godz. 9 i 11.30. Bilety: 25 zł, 22 zł ulgowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji