Artykuły

Debiutanci na sceny, widzowie do kas!

Cztery zespoły, czworo debiutujących reżyserów, cztery tygodnie prób. I cztery historie. A do tego scenariusze czwartej generacji — e-booki na czytnikach Kindle, które na próbach zastępują aktorom i reżyserom tradycyjne wydruki. W Teatrze Nowym od czwartku 2 czerwca będziemy oglądać spektakle zrealizowane w ramach Sceny Debiutów.

To już trzecia edycja projektu, podczas którego teatr oddaje swoje sceny w ręce młodych twórców. Początkujący reżyserzy z warszawskiej Akademii Teatralnej i scenografowie z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mierzą się ze scenicznymi wyzwaniami, a efekty ich pracy ocenia w głosowaniu publiczność oraz jurorzy. Efekt? Zwycięski spektakl trafia do stałego repertuaru.

Oglądanie z nagrodami

To właśnie dzięki Scenie Debiutów mogliśmy zobaczyć w Teatrze Nowym Dzieci Zony w reżyserii Grzegorza Reszki, czy spektakl Versus na podstawie tekstu Rodriga Garcii, wyreżyserowany przez debiutanta Jędrzeja Piaskowskiego. Reżyser zdobył uznanie poznańskiej widowni, triumfował też podczas 5. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Kto okaże się tegorocznym zwycięzcą projektu? Tego dowiemy się w połowie czerwca. — Zanim to jednak nastąpi, zafundujemy Państwu frapującą podróż po krainie namiętności: zakazanej miłości, mrocznych fascynacji i gorszących zbrodni — zapowiadają organizatorzy. — Intrygującej wiwisekcji poddane zostaną najintymniejsze zakamarki Państwa dusz — piszą.

Spośród wszystkich widzów, którzy kupią karnety na pokazy, wezmą udział w wyborach i uzasadnią swój głos, organizatorzy wybiorą najlepszych i nagrodzą voucherami na spektakle oraz teatralnymi gadżetami.

Miłość niemożliwa

Co zobaczymy na scenie?

W czwartek 2 czerwca o godz. 18 (i dzień później o godz. 20) na Scenie Nowej zagości Miłość Fedry Sarah Kane — opowieść o namiętności, której nie można zdusić, która zabija. „To próba spojrzenia ze współczesnej perspektywy na antyczny mit kobiety, która kocha miłością niemożliwą do spełnienia i nie potrafi tego palącego ją pragnienia powstrzymać, aż staje się ono destrukcyjne dla wszystkich dookoła (…). Oto wysoko postawiona rodzina: wciąż nieobecny mąż, samotna i spragniona bliskości żona, jego pogrążony w apatii syn, jej zasznurowana emocjonalnie córka. Ona, matka, kocha jego, pasierba; ona, córka, kochała kiedyś jego, przybranego brata; on, syn i brat, nie kocha nikogo" — czytamy w zapowiedzi. Reżyseruje Tomasz Cyz.

W piątek 3 czerwca na Trzeciej Scenie (i 4 czerwca o godz. 18) zobaczymy premierowy pokaz spektaklu O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardesy w reżyserii Agaty Baumgart.

Spektakl powstał na podstawie eseju O chorowaniu Virginii Woolf, książki Virginia Woolf's psychiatric history Malcolma Ingrama, fragmentu opowiadania O łapę śnieżnego niedźwiedzia Kingi Kosik-Burzyńskiej i eseju filozoficznego Na szczytach rozpaczy Emila Ciorana.

W sobotę 4 czerwca (a także 5 czerwca) na Scenie Nowej obejrzymy spektakl Zucco Aniki Idczak — rzecz o naturze zbrodni, na podstawie sztuki Bernarda-Marie Koltesa. — Każdy z nas może być zbrodniarzem — bo to sytuacja kreuje mordercę i wyposaża go w niezbędne rekwizyty. Czy to znaczy, że ludzie dobrzy nie istnieją, a dla tych złych nie ma już ratunku? — zastanawiają się twórcy.

Ostatni ze spektakli tegorocznej Sceny Debiutów (5 czerwca, godz. 20 i 7 czerwca, godz. 18, Trzecia Scena) to Przesilenie. Reżyseruje Anna Gryszkówna. Inspiracją stał się dla niej tekst o tym samym tytule autorstwa szkockiego dramatopisarza Davida Greiga. Muzykę napisał Gordon Mcintyre.

O czym opowiedzą aktorzy? „Kobieta po przejściach i mężczyzna z przeszłością spotykają się przypadkowo w barze. Ale czy to rzeczywiście przypadek? A może samo Przeznaczenie przygotowało dla nich tę szaleńczą podróż przez najkrótszą noc w roku? Noc przesilenia, która zmusza ich, by zmierzyli się ze swymi lękami, tęsknotami i marzeniami Jak skończy się dla nich wyprawa pełna niebezpieczeństw, emocji i bolesnej prawdy o życiu pokolenia, które trzydzieste piąte urodziny ma już za sobą?".

Bilety na jeden spektakl kosztują 45 i 25 zł, karnet na cztery wieczory - 116 i 76 zł.

Bilety są dostępne w kasie teatru i na stronach www.teatrnowy.pl oraz www.bilety24.pl. Karnety można kupować tylko w kasie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji