Artykuły

Wrocław. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci od soboty

Sobotnia premiera spektaklu Martyny Majewskiej otworzy tegoroczną, czwartą już edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. W programie 18 przedstawień, z Polski, Danii, Hiszpanii, Niemiec i Słowacji.

Majewska, przedstawicielka młodego pokolenia twórców, reżyserka nominowana do nagrody WARTO, zaprasza małych i dorosłych widzów na wyjątkową prapremierę. Wrocławskiej publiczności znana jako twórczyni spektakli "Plama" we Wrocławskim Teatrze Lalek i "Batory Trans" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, tym razem inscenizuje tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Yemaya - królowa mórz".

Zobaczymy historię pięcioletniego Omara (Agata Kucińska), który z kraju ogarniętego wojną ucieka wraz z ojcem (Igor Kujawski) przez morze. Chłopiec nie dopływa jednak na drugi brzeg - zamiast tego trafia do podwodnego królestwa, pod opiekę Yemayi (Marta Kwiek). Czy zostanie tam na zawsze, czy też wróci na ziemię, tak, jakby tego chciał stęskniony ojciec?

Autorka tekstu nie ukrywa, że ta opowieść została zainspirowana doniesieniami o kryzysie uchodźczym, a ściślej - zdjęciem dziecka, wyrzuconego przez fale na jedną z greckich wysp.

Martyna Majewska mówi, że Sikorska-Miszczuk napisała bardzo sprytny tekst. - Sprytny, bo niejako podwójny - tłumaczy. - Dzieci, oglądając ten spektakl, identyfikują się z głównym bohaterem, jego emocjami i odczytują tę opowieść jako uniwersalną historię utraty. Dorośli automatycznie wpisują ją w aktualną sytuację geopolityczną. We wtorek zagraliśmy spektakl przedpremierowo i po rozmowach z dorosłymi widzami wiem, że wychodzą z sali z poczuciem, że muszą coś dzieciom wytłumaczyć, że efektem tego spotkania powinna być poważna rozmowa. Niepotrzebnie - bo tak jak dorośli wiedzą, o co tu chodzi, dzieci doskonale czują, co się dzieje.

Nowa postać

Podczas prób w obsadzie pojawiła się nowa postać, roboczo nazwana "sumieniem narodu". Gra ją Jolanta Góralczyk - to kobieta, oglądająca historię Omara na ekranie telewizora, oddzielona od sceny ścianą z pleksi. - Tak naprawdę to każdy z nas - mówi Majewska. - Bo jakkolwiek byśmy się podobnymi historiami nie przejmowali, jak one by nas nie wzruszały i nie poruszały, to zawsze będzie tylko oglądanie, nie doświadczanie.

Tegoroczna edycja Przeglądu jest bogatsza od poprzednich. Nic dziwnego - impreza odbywa się w roku Europejskiej Stolicy Kultury, a w dodatku Wrocławski Teatr Lalek świętuje właśnie swoje 70. urodziny. Przegląd potrwa do 3 czerwca.

Oprócz spektakli organizatorzy proponują ofertę kilkudziesięciu warsztatów. Młodzież będzie recenzować spektakle w ramach cyklu Przegląd Okiem Młodych Gniewnych (jedną z grup poprowadzą redaktorzy kultowego bloga teatralnego "Pilne! Krystian Lupa powiedział"), ich młodsi koledzy będą mieli do wyboru pełne spektrum - od warsztatów bezpiecznego obcowania z psami, przez plastyczne, narracyjne, muzyczne, fotograficzne, teatralne.

Przegląd potrwa do 3 czerwca. Bilety w cenie 25 zł (normalne), 20 zł (ulgowe) i 18 zł (grupowe dla szkół i przedszkoli) oraz 60 zł (na "Mistrza i Małgorzatę") można rezerwować pod adresem widownia@teatrlalek.wroclaw.pl i pod nr. telefonu 71 335 49 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji