Artykuły

Gdańsk. Monodramy w Teatrze w Oknie

Teatr w Oknie zaprasza 28 maja na inaugurację cyklu "Monoteatr", czyli comiesięczne spotkania z teatrem jednego aktora. Prezentację monodramów poprzedzać będą "Rozmowy o teatrze jednego aktora", prowadzone przez kuratora cyklu - Wiesława Gerasa. Jako pierwszy na małej scenie Teatru w Oknie pojawi się Krzysztof Gordon ze "Śmiesznym staruszkiem".

"Monoteatr" to cykl spotkań o charakterze artystycznym i edukacyjnym, eksplorujących unikalną formę teatru jednego aktora. W okresie od maja do listopada 2016 r. zapraszamy do Teatru w Oknie w Gdańsku twórców reprezentujących różnorodne oblicza sztuki monodramu z całej Polski.

Monodram jest sztuką intymną, ma w sobie zawsze element bliskiego kontaktu pomiędzy aktorem a widzem i zmusza tego drugiego do aktywnej percepcji. Pozostawia przestrzeń do reakcji, interakcji, a w końcu do refleksji. Oglądanie teatru jednego aktora jest więc dla odbiorcy przeżyciem wyjątkowego rodzaju - poprzez ten proces chcemy inspirować i aktywizować twórczo uczestników.

Zaprezentujemy doceniane i nagradzane spektakle z różnych zakątków Polski. Aktorzy profesjonalni wystąpią obok aktorów offowych, widzowie zobaczą propozycje z nurtu niezależnego oraz teatrów z mniejszych miejscowości. Prezentację monodramów poprzedzać będą "Rozmowy o teatrze jednego aktora", czyli spotkania z kuratorem cyklu - Wiesławem Gerasem, stanowiące wstęp do spektaklu, wieńczyć zaś będzie spotkanie z artystą i dyskusja z udziałem publiczności, przybliżając odbiorcom tematykę i sposób tworzenia prezentowanego monodramu oraz sposób pracy aktora nad rolą. Prezentowane w ramach projektu monodramy podejmują uniwersalną i ważną tematykę, stanowić będą zatem doskonały punkt wyjścia do dyskusji z udziałem artysty i publiczności.

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA

SPOTKANIA Z WIESŁAWEM GERASEM

Gdy mowa o polskim i zagranicznym monodramie, trudno znaleźć osobę o większym dorobku i wiedzy niż Wiesław Geras. To pomysłodawca i dyrektor najstarszego festiwalu monodramów na świecie - zrodzonego w 1966 roku Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA), przekształconego we Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, czyli znane w całej Europie WROSTJA. Widział kilka tysięcy monodramów i przykładał rękę do narodzin wielu festiwali teatrów jednego aktora, nie tylko w Europie. Jest laureatem wielu nagród  i wyróżnień - otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Gloria Artis, statuetkę Laur Wrocławia, Złoty Medal Ministra Kultury Armenii, Honorową nagrodę miasta Torunia "Biały Anioł". W 2013 r. Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego iTi UNESCO powołał Wiesława Gerasa na przewodniczącego Polskiego Komitetu Monodramu.

To właśnie Wiesław Geras poprowadzi u nas odbywające się raz w miesiącu "Rozmowy o teatrze jednego aktora", stanowiące wstęp do prezentowanych spektakli. Poprzez przybliżenie idei oraz nawiązanie do historii polskiego monodramu, spotkania zmierzać będą do rzucenia nowego światła na percepcję teatru jednego aktora w czasach współczesnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: monoteatr@ftg.pl

***

ORGANIZATORZY:

Fundacja Theatrum Gedanense, Teatr w Oknie

ul. Długa 50/ 51 Gdańsk, tel. 583220414

Teatr w Oknie

TeatrSzekspirowski.pl

PARTNER:

Gdański Teatr Szekspirowski

***

PROGRAM:

28.05.2016 godz. 17:30 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA - spotkanie z Wiesławem Gerasem

28.05.2016 godz. 19:00 oraz 29.05.2016 godz. 19:00 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

"ŚMIESZNY STARUSZEK"

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Gordon

Tekst: Tadeusz Różewicz

Wykonanie: Krzysztof Gordon

Czas trwania: 60 min

"Śmieszny staruszek" Tadeusza Różewicza w adaptacji i wykonaniu Krzysztofa Gordona to monodram, w którym oskarżany o bliżej nieokreślone zarzuty mężczyzna przed sądem "zeznaje swoje życie", przepełnione pustką i samotnością. Pod płaszczykiem wywołujących uśmiech historyjek kryje się opowieść o braku kontaktu z drugim człowiekiem.

- Nie chcemy myśleć o starości. Wstydzimy się jej, boimy się jej. (...) Zachęcam  widzów do patrzenia  i słuchania  starych ludzi. Oni naprawdę mają coś do powiedzenia - Krzysztof Gordon

--

OD PRZODU I OD TYŁU

MONODRAM MATEUSZA NOWAKA

25.06.2016 godz. 17:30 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA - spotkanie z Wiesławem Gerasem

25.06.2016 godz. 19:00 oraz 26.06.2016 godz. 19:00 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

"OD PRZODU I OD TYŁU"

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

Wykonanie: Mateusz Nowak

Inspirowane: Niemcewicz od przodu i tyłu Karola Zbyszewskiego

czas trwania: 60 min

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora "Powrotu posła". Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje

--

MATKA MEJRA I JEJ DZIECI

MONODRAM CARYL SWIFT

16.07.2016 godz. 17:30 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA - spotkanie z Wiesławem Gerasem

16.07.2016 godz. 19:00 oraz 17.07.2016 godz. 19:00 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

"MATKA MEJRA I JEJ DZIECI"

Scenariusz: Stanisław Miedziewski, Caryl Swift

Wykonanie: Caryl Swift

Czas trwania: 50 min

Inspirowane: Jakbyś kamień jadła Wojciecha Tochmana oraz Urodziłam się z łopatą Ryszarda Bilskiego

Tytułowa Matka Mejra to muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas wojny syna i córkę. Towarzyszy ona doktor Ewie Klonowskiej, wydobywającej ludzkie szczątki z grobów rozsianych po całej Bośni, z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych. Monodram rzuca światło na heroiczną "walkę z żywymi o prawa zmarłych". Traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych. Mówi o okrucieństwach popełnianych dawniej i obecnie na całym świecie, a nam żyjącym we Wspólnej Europie, przypomina też o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

--

BYĆ JAK CHARLIE CHAPLIN

MONODRAM MATEUSZA DESKIEWICZA

13.08.2016 godz. 17:30 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA - spotkanie z Wiesławem Gerasem

13.08.2016 godz. 19:00 oraz 14.08.2016 godz. 19:00 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

"BYĆ JAK CHARLIE CHAPLIN"

Scenariusz: Piotr Wyszomirski

Reżyseria: Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski

Wykonanie: Mateusz Deskiewicz

Czas trwania: ok. 60 minut

Być jak Charlie Chaplin to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno temu, jednak do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser. Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. "Być jak Charlie Chaplin" to wulkan energii, w którym Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni pokazuje pełen wachlarz swych umiejętności: tańczy, śpiewa, wzrusza, rozśmiesza i prowokuje do refleksji.

--

ZŁAMANE PAZNOKCIE. RZECZ O MARLENIE DIETRICH

MONODRAM ANNY SKUBIK

29.10.2016 godz. 17:30 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA - spotkanie z Wiesławem Gerasem

29.10.2016 godz. 19:00 oraz 30.10.2016 godz. 19:00 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

"ZŁAMANE PAZNOKCIE. RZECZ O MARLENIE DIETRICH"

Tekst i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski

Wykonanie: Anna Skubik

Opracowanie muzyczne: Igor Nowicki

Wykonanie lalki: Barbara Poczwardowska, Anna Skubik

Czas trwania: 55 min.

Marlena Dietrich - gwiazda, ikona kina. Piękna i niezależna artystka, przedmiot uwielbienia obu płci. Zdystansowana, namiętna i zjawiskowa. Marlena Dietrich - samotnie spędzająca ostatnie lata życia, zgorzkniała, stara i nieszczęśliwa. Rozpaczliwie poszukująca resztek dawnej urody, zmuszona do konfrontacji z własną przemijającą legendą...

Zbierający znakomite recenzje i nagrody, pokazywany na całym świecie poświęcony Marlenie Dietrich monodram, przeplatany jej najpiękniejszymi piosenkami w doskonałym wykonaniu charyzmatycznej Anny Skubik, to intymny portret nie tylko gwiazdy kina, ale przede wszystkim kobiety. To bilans tego, co zostało poświęcone dla miłości i piękna, opowieść o cenie, jaką trzeba zapłacić za pakt ze sławą, o sile namiętności i uzależnieniu od własnej legendy...

--

KONIEC

MONODRAM BARTOSZA MAZURKIEWICZA

5.11.2016 godz. 17:30 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

ROZMOWY O TEATRZE JEDNEGO AKTORA - spotkanie z Wiesławem Gerasem

5.11.2016 godz. 19:00 oraz 6.11.2016 godz. 19:00 / Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

"KONIEC"

Reżyseria: Anatol Wierzchowski

Wykonanie: Bartosz Mazurkiewicz

Tekst: Samuel Beckett

Czas trwania: 35 min

Zmierzyć się z tekstem S. Becketta nie było łatwo, ale największą obawą okazało się zderzenie formy z wrażliwością i percepcją widzów, którym to wielkie nazwisko twórcy teatru absurdu prawie nic nie mówi. Nie wiemy czy się to nam udało, ale wiemy, że Beckett nareszcie zaistniał w Teatrze KOD. Bo przecież opowiedziana historia jest wręcz banalna, a jej koniec przewidywalny już po pierwszych zdaniach, które padają z ust głównego bohatera. Jednakże potęgujący się w tej opowieści nihilizm egzystencjalny zaczyna przerażać, gdy widz ogląda świadomy, wręcz zaplanowany upadek człowieka poczciwego, pozbawionego przeszłości, pozbawionego kontaktu z bliskimi. Dla niego życie jest więzieniem, a czas - najdłuższą drogą, którą stara się pokonać najłatwiej.

Po spektaklach zapraszamy na spotkania artystów z publicznością prowadzone przez Wiesława Gerasa i Marię Bohdziewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji