Artykuły

Szczecin. "Historia T-shirtu...", kolejna prapremiera we Współczesnym

29 maja o godz, 19,30 Teatr Współczesny zaprasza na małą scenę "Malarnię", na prapremierę sztuki Jan Czaplińskiego i Krzysztofa Szekalskiego "Historia T-shirtu, czyli jak dobrze urodzić się na zachodzie" w reż. Małgorzaty Wdowik.

Historie niezauważalne, dziejące się pomimo, historie przedmiotów - tylko z pozoru są nieważne. Jaka opowieść kryje się za jednym z najpopularniejszych ubrań sprzedawanych masowo na świecie? Komu i za co tak naprawdę płacisz, kupując koszulkę w markowym sklepie? Co łączy nas z wydarzeniami, z którymi nas nic nie łączy? I jak o tym opowiadać?

**

Spektakl realizowany w ramach projektu PIKSELOZA

Projekt kuratorski Piotra Ratajczaka, program Teatru Współczesnego w Szczecinie polegającyna realizacji cyklu przedstawień na małej scenie "Malarnia", których twórcami są interesujący reżyserzy młodego pokolenia. Projekt obejmuje realizację niskobudżetowych spektakli wychodzących naprzeciw dzisiejszym lękom i obawom dotyczącym przyszłości naszego świata. Prezentacje spektakli dopełniają wydarzenia kontekstowe: dyskusje, warsztaty, projekcje filmów.

W ramach projektu zrealizowano do tej pory dwa tytuły: "Tollgatan. Ulica Trolli" oraz "Mad Women".

**

Małgorzata Wdowik - absolwentka reżyserii teatralnej na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2013 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, wspólnie z Aleksandrą Jakubczak zrealizowała spektakl Zachem.Interwencja. Odbyła roczne stypendium naukowe w Theater Institute w Giessen, na wydziale Choreography and Performance. Stypendystka Ministra na rok akademicki 2010/2011. Kuratorka wystawy Hipokretyna w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Twórczyni projektu digi-dizajn.pl prezentowanego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, w ramach wystawy Wejdź na poziom 2.0 oraz na Malta Festival Poznań 2013. Twórczyni projektu Bezdomność.Zadbamy o Ciebie prezentowanego na Malta Festival Poznań 2014. Reprezentowała Polskę na Prague Quartiennale z projektem The Boundries of Landscape, projekt został nominowany do nagrody Promising Student Talent. Wraz z kolektywem K.A.U zrealizowała projekt Transit Monumental w ramach festiwalu SpielArt, pokazywany także w Theater Disconter w Berlinie.

Asystentka reżysera, Öhrna Markusa, przy realizacji spektaklu "Bohaterowie twórczości" w warszawskim teatrze Komuna//Warszawa (2014).

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi wyreżyserowała czytanie performatywne sztuki Elfriede Jelinek Podopieczni. Wydarzenie Mała Literacka: Elfriede Jelinek / Podopieczni odbyło się w kwietniu 2015 r. w ramach cyklu Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu. Wdowik wyreżyserowała również na tej scenie spektakl na podstawie Juliusza Cezara Williama Szekspira oraz adaptacji tekstu Kazimierza Dejmka. Premiera przedstawienia Juliusz Cezar wierzy w poranek odbyła się 26 lutego 2016 r.

Pozostali realizatorzy

Krzysztof Szekalski - dramaturg, dramatopisarz. Ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był etatowym aktorem w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy w latach 2000-2006. Grał w spektaklach Krystiana Lupy (Auslöschung - Wymazywanie, Niedokończony utwór na aktora), Agnieszki Glińskiej, Jérôme'a Bela (The Show Must Go On).

Jest autorem sztuk teatralnych. Trzy z nich zostały zakwalifikowane do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Współtworzył scenariusz spektaklu Zachem. Interwencja w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jest autorem i reżyserem monodramu Samospalenie (premiera październik 2013 w Teatrze Praga w Warszawie). Kolejnym wystawionym tekstem był Serdeczny (premiera listopad 2013 w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu).

We wrześniu 2014 w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyło się czytanie jego tekstu Sny Mariny Abramović. Notatnik Teatralny 77/2014-2015 opublikował Sny Mariny Abramović w dziale Nowe Teksty. Jest także autorem tekstu WIETNAM/WARSZAWA, który postał w ramach projektu Praga. Między utopią a rozczarowaniem w Teatrze Powszechnym w Warszawie (premiera kwiecień 2015). Następnym wystawionym dramatem był PO CO PSUĆ I TAK JUŻ ZŁĄ ATMOSFERĘ (prapremiera 2.września 2015, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie). Jest także autorem słuchowiska Czterech Śpiących, które miało swoją premierę we wrześniu 2015 w czasie Otwarta Ząbkowska. Ostatnim projektem są PIŁKARZE, którzy byli prezentowani w ramach TR DOC w Warszawie.

Jan Czapliński - dramaturg, dramatopisarz, tłumacz, studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, stypendysta MKiDN. W teatrze współpracował m.in. z Radosławem Rychcikiem (Łysek z pokładu Idy, Dwunastu gniewnych ludzi), Magdaleną Miklasz (Avenue Q), Anetą Groszyńską (Zapolska. Superstar), Piotrem Ratajczakiem (Bohater roku, Szewcy, Piszczyk). Dwie z jego sztuk Piszczyk (współautor z Piotrem Rowickim) oraz Zapolska. Superstar znalazły się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Karolina Sulich - ilustratorka, scenografka, absolwentka teatrologii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzyła scenografię i kostiumy na scenach teatrów: Dramatycznego i Powszechnego w Warszawie, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Polskiego w Poznaniu, a także do muzycznych projektów wideo. Jej prace ilustratorskie prezentowane były w kilku galeriach w Polsce, współkuratorka wystawy John Lurie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. W 2014 roku tworzyła i prezentowała swoje prace w Nowym Jorku w ramach międzynarodowej rezydencji artystycznej NARS New York Art Residency and Studios Foundation. Jej rysunki pojawiają się w czasopismach (m.in. "Zwykłe życie"), tworzy także oryginalne ilustracje gifowe oraz ziny.

Katarzyna Wolińska - tancerka i choreografka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, Uniwer-sytetu Łódzkiego na kierunku Etnologia i Antropologia Kultury oraz Międzyuniwersyteckiego Centrum Tańca w Berlinie. W ramach European Festival of Performing Arts Trans-Europa w 2015 zrealizowała spektakl Silent Spring. Jest twórczynią projektu Hi Mary. Dancewebber 2015.

**

Rezerwacja, sprzedaż biletów oraz informacje:

tel. 091 489 23 23

bow@wspolczesny.szczecin.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji