Artykuły

Kraj. Dzień Teatru Publicznego po raz drugi

21 maja obchodzimy II Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 90 teatrów publicznych z całej Polski zagra dzisiaj spektakle w specjalnej cenie 400 groszy. W tym roku powiązana z Dniem Teatru Publicznego akcja "Bilet za 400 groszy" odwołuje się z do obchodzonej na całym świecie rocznicy śmierci dramatopisarza wszechczasów - Williama Shakespeare'a.

Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Teatru Publicznego i koordynatorem akcji "Bilet za 400 groszy" jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Początków tego pomysłu szukać należy w zeszłorocznych obchodach 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. To wtedy narodziła się akcja "Bilet za 250 groszy", która okazała się swoistym "pospolitym ruszeniem" do teatrów. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło wtedy blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Powodzenie tamtej inicjatywy skłoniło Instytut Teatralny, by Dzień Teatru Publicznego, jak mówi jego dyrektor Dorota Buchwald, "został z nami na dłużej", stąd jego tegoroczna kontynuacja powiązana z akcją mającą na celu upowszechnianie i popularyzację teatru. W tym roku towarzyszy jej hasło "Grosze grają rolę", odwołujące się do konieczności finansowego wsparcia teatru z publicznych pieniędzy, bez którego polski teatr publiczny - jako idea i konkretne miejsca na mapach polskich miast - nie mógłby istnieć.

Bilety w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł), nawiązującej do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a można było kupić od soboty 14 maja osobiście w kasach teatrów, przed którymi ustawiły się tego dnia rekordowe kolejki, a bilety rozchodziły się w ciągu kilkudziesięciu minut. "Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich droga do biletu była podobna" - wyjaśnia pomysł na taką formę sprzedaży Dorota Buchwald.

Do akcji w tym roku przyłączyło się 90 teatrów publicznych z 39 polskich miast - najwięcej z Warszawy i Krakowa. Niektóre z nich zagrają na kilku swoich scenach - przykładem może być stołeczny Teatr Dramatyczny, który zaprezentuje premierowych "Obrzydliwców" oraz takie sprawdzone tytuły jak "Red" czy "W imię Jakuba S.". Wśród 107 przedstawień zagranych w tę sobotę nie zabraknie też spektakli szekspirowskich. Teatr Polski w Warszawie zagra "Króla Leara" w reżyserii Jacquesa Lassalle'a z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. Widzowie będą mogli obejrzeć też kilka realizacji "Hamleta", między innymi w Krakowskim Teatrze Scenie STU, w Teatrze Współczesnym w Warszawie i Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

W Dniu Teatru Publicznego zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, zostały docenione przez krytyków oraz w ważnych konkursach (m.in. "Car Samozwaniec" w reżyserii Jacka Głomba / Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czy "Korzeniec" w reżyserii Remigiusza Brzyka / Teatr Zagłębia w Sosnowcu). Nie zabraknie spektakli muzycznych - przykładem może być "Billy Elliot" w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Wielbiciele opery będą mogli wybierać wśród takich przedstawień jak "Madama Butterfly" w Operze Śląskiej w Bytomiu, "Potępienie Fausta" w Operze Novej w Bydgoszczy, "Eugeniusz Oniegin" w Teatrze Wielkim w Poznaniu, "The Turn of The Screw (Dokręcanie śruby)" w Operze na Zamku w Szczecinie.

"Bilet za 400 groszy" to także spektakle dla dzieci, na przykład: "Pchła Szachrajka" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, "O królewnie Wełence" w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, "Ronja, córka zbójnika" w Teatrze Pinokio w Łodzi, "Planeta Football" w Teatrze Guliwer w Warszawie czy "Władca skarpetek" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Do uczestniczenia w Dniu Teatru Publicznego zachęcało w krótkich filmikach umieszczanych w sieci ponad 100 artystów teatrów biorących udział w akcji. Swoje zaproszenie do widzów skierowali też teatralni rzemieślnicy, na których pracę chcemy zwrócić szczególną uwagę przy okazji tegorocznego święta.

Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które pokazane zostaną 21 maja z okazji Dnia Teatru Publicznego, można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego - www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie dzienteatrupublicznego.pl (patrz link poniżej).

Akcja "Bilet za 400 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

***

na zdjęciu: kolejka po bilety za 400 groszy w Operze Podlaskiej, Białystok, 14 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji