Artykuły

Melancholia z odmianą humoru

Słynny dramat Czechowa wy­stawi w Teatrze Polskim Wieniamin Filsztyński. Urodzony w 1937 roku artysta prowadzi na uczelniach artystycznych całego świata warsztaty reży­serskie z metody Stanisław­skiego. Niedawno wiedzą dzielił się ze studentami war­szawskiej Akademii Teatral­nej. Teraz na zaproszenie Ja­rosława Kiliana przygotował premierę " Wujaszka Wani", wykorzystując, oczywiście, metodę Stanisławskiego.

Akcja rozgrywa się na rosyjskiej prowincji, w dworze należącym do profesora historii sztuki Aleksandra Władimirowicza Sieriebriakowa. Majątek zamieszkują; pani Wojnicka (matka pierwszej żony Sierie­briakowa), jej syn Iwan Pietrowicz Wojnicki (tytułowy wujaszek Wania) i jego siostrzenica Sonia. Ich życie płynie spokójnie, wypełnione jest codzienną rutyną. Wania i Sonia ciężko pracują w majątku. Wierzą, że ich trud nie idzie na marne, a zarobione pieniądze przyda­dzą się profesorowi Sieriebriakowi w realizacji kariery na­ukowej. Ich wyobrażenia zmie­ni nieoczekiwany przyjazd Sieriebriakowa z drugą żoną - młodą i piękną Heleną...

Czechow mistrzowsko sportretował ludzi bezradnych, niepewnych jutra, którzy od­czuwają ogromną potrzebę działania, ale nie potrafią zmo­bilizować się do czynu. Twórca inscenizacji zapowiada, że spektakl będzie melancholijny, ale także niepozbawiony ciepłego humoru. Chce udo­wodnić, że dramaty Czechowa nie są, jak się niektórym wyda­je, smutnymi sztukami o losach śmiesznych bohaterów, lecz całkiem zabawnymi opowie­ściami o ludziach, których czę­sto ogarnia smutek.

Na jeden wieczór widzowie zanurzą się w ten niezwykły świat. Pomoże im w tym mię­dzy innymi scenografia przy­gotowana przez Aleksandra Orłowa, który fotele dla widzów umieścił na scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji