Artykuły

Wrocław. Interfejsy, kody, symbole w ramach ESK 2016

Dziś w Synagodze pod Białym Bocianem wystartuje międzynarodowa konferencja "Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania" organizowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

Podczas dwudniowego wydarzenia spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak medialna (r)ewolucja wpłynie na różne sfery naszego życia - od polityki, przez kształtowanie miast, aż po intymne relacje międzyludzkie.

Technologia stała się dla nas nieodłącznym towarzyszem w doświadczaniu rzeczywistości. To, co dzieje się dziś, to jednak dopiero początek rewolucji. Rzeczywistość zaczyna doganiać wizje autorów science-fiction: kontrolowanie urządzeń za pomocą impulsów mózgowych, elektroniczne implanty przywracające słuch i wzrok, "podglądanie" umysłu i snów Doniesienia z laboratoriów naukowych oszałamiają i skłaniają do pytań o przyszłość. Jak medialna (r)ewolucja wpłynie na różne sfery naszego życia - od polityki, przez kształtowanie miast, aż po intymne relacje międzyludzkie? Odpowiedzi na pytania o możliwości rozwoju komunikacji poszukamy 16 i 17 maja podczas konferencji "Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania".

Konferencja podzielona została na cztery bloki tematyczne. Pierwszy, zatytułowany "Ciało i umysł" (16 maja, godz. 10:30), poświęcony będzie aktualnemu stanowi badań nad sztuczną inteligencją, umysłem i technicznymi zastosowaniami neuronauki i kognitywistyki. Wśród gości moderowanego przez Aleksandrę Przegalińską segmentu znajdą się m.in. fizyk zajmujący się sieciami neuronowymi oraz uczeniem maszynowym prof. dr hab. Włodzisław Duch czy Bruce Duncan, kierownik i główny badacz projektu LifeNaut, w którym odpowiada za rozwój Biny48, pierwszego na świecie humanoidalnego robota opartego na "pliku pamięci" ("mindfile") prawdziwej osoby. Bina48 z okazji konferencji po raz pierwszy odwiedzi Polskę - już w najbliższy poniedziałek będzie można zapytać ją, jak to jest być robotem i o czym marzy sztuczna inteligencja. Kolejny blok, moderowany przez Edwina Bendyka, poświęcony będzie "Interfejsom polityki" (16 maja, godz. 16:00). Jak będzie ewoluować polityka wraz z rozwojem technik komunikacyjnych? Zastanowimy się nad tym m.in. z zaangażowanym w działalność polityczną socjologiem i publicystą dr hab. Andrzejem Zybertowiczem i dr Anną Nacher, zajmującą się mediami nowej generacji, sztuką mediów i cyberkulturą.

Bina48 rozmawia z Morganem Freemanem: https://www.youtube.com/watch?v=xo3G4aZpll0

Kolejny dzień rozpocznie się od panelu zatytułowanego "Sieci, struktury, maszyny" (17 maja, godz. 10:00), podejmującego temat społecznych skutków usieciowienia komunikacji. W spotkaniu, które poprowadzi Jakub Dymek, udział wezmą m.in. Peter Gloor (amerykański naukowiec związany z prestiżowym Massachusetts Institute of Technology) oraz Beata i Tomasz Polakowie (współtwórcy międzywydziałowej Pracowni Pytań Granicznych na UAM). Finałem konferencji będzie moderowany przez Mirosława Filiciaka blok "Mapa i terytorium. Kartografia rzeczywistości hybrydowej" (17 maja, godz. 14:00). O "czwarty wymiar przestrzeni" - danych i elektronicznych śladach, które wymaga nowej kartografii - podyskutują m.in. Hajime Narukawa (japoński architekt, naukowiec, inżynier strukturalny, artysta i designer), Karol Piekarski (badacz sieci, dyrektor programowy Medialabu Katowice) czy Piotr Celiński (medioznawca, teoretyk mediów cyfrowych).

Więcej informacji o konferencji znajdziecie Państwo tu: http://www.miastoprzyszlosci.wroclaw.pl/konferencja-interfejsy-kody-symbole/. "Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania" towarzyszącej wystawie "Eco Expanded City" organizowanej w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Wydarzenie organizowane jest przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 i zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji