Artykuły

Wrocław. Szklana utopia na Nowym Targu

Utopie i projektowanie idealnego miasta, w którym chcielibyśmy żyć, są tematem drugiego weekendu wydarzeń w szklanym pawilonie Pop Up Goethe Instytytu

Pisarz Markus Stromiedel opowie, czy thrillery science fiction to samospełniająca się przepowiednia. Autor jest dziennikarzem i scenarzystą m.in. popularnych w Niemczech seriali kryminalnych. Wydał kilka powieści, w tym z gatunku science fiction, w których snuje ciemne wizje dotyczące przyszłości.

Wspólny spektakl w sześcianie pokażą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST. Wykorzystają szklane ściany jako ekrany, ramy i tło dla czterech utworów, odgrywanych wewnątrz i na zewnątrz pawilonu. Tekst powstał na podstawie utworów "von der zukunft" Konstantina Küsperta, "Powrotu z gwiazd" Stanisława Lema, "Sebastiana" Utza Rachowskiego oraz "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Reżyseruje Tomasz Man, muzykę na żywo wykona Karbido.

Koncert na dachu zagra hiphopowiec z Berlina Chefket. Jego rodzina pochodzi z Turcji, on urodził się w Niemczech. - Muzyka potrafi wiele zmienić. Nawet jeśli ma zmienić tylko mnie - mówi.

Będzie też kolejna performatywna kolacja (w języku angielskim) prowadzona przez niemiecko-fińską grupę YKON, której członkowie nazywają siebie "utopijnymi myślicielami". Przy wykorzystaniu jedzenia i kartografii sprowokują dyskusję na temat przyszłości Wrocławia, Europy i świata. W spotkaniu wewnątrz pawilonu weźmie udział osiem osób, pozostali będą mogli obserwować wydarzenie. - To od osób, które zasiądą przy stole, zależy, jak to wydarzenie się rozwinie oraz jego efekt - mówi Ewelina Dobrzalski, koordynatorka programu.

Wewnątrz pawilonu rozegra się też wielogodzinny performance taneczny, którego wykonawcy w kostiumach zdobionych w różane ornamenty będą grać w japońskie gry oraz wchodzić w interakcję z wideoprojekcjami.

W czwartek zostanie otwarta instalacja artystyczna Big Printer. Umieszczone we wnętrzu pawilonu urządzenie będzie wyłapywać twarze przechodniów i robić im zdjęcia. Będą one drukowane, a następnie cięte na kawałki. Tak artyści z berlińskiej grupy schnellebuntebilder komentują kwestię ochrony danych osobowych, inwigilacji i życia w dobie mediów społecznościowych. Instalacja będzie obecna w pawilonie do 19 maja.

UTOPIA. W POSZUKIWANIU IDEALNEGO MIASTA

PIĄTEK

10 - Warsztaty Institut Fatima

18 - Pawilon Literacki: Markus Stromiedel

20 - Koncert: Chefket (Berlin)

sobota

12 - Teatr w pawilonie: O przyszłości

18 - Stolik spotkań: Kolacja performatywna z YKON

NIEDZIELA

10-20 - Performance: Live Box. Ben J. Riepe Kompanie

CZWARTEK

18 - Wernisaż instalacji Big Printer

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji