Artykuły

Warszawa. Franciszek Bohomolec wg Agnieszki Jakimiak w IT

W środę 18 maja o godz. 20.00 w Instytucie Teatralnym Agnieszka Jakimiak przeczyta "Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca w ramach cyklu "Nikt mnie nie zna, nikt nie przyjdzie: Dramaty oświeconych".

Jaka jest geneza przesądu? Jak głęboko przesąd jest zakorzeniony we współczesnych społecznych przyzwyczajeniach i światopoglądach? Które z naszych skrótów myślowych, odruchów i konwencji wywodzą się z przesądów i zabobonów, obecnych w polskiej kulturze w drugiej połowie XVIII wieku? Na ile dawne przesądy nas bawią, a w jakim stopniu przerażają? Sztuka Bohomolca jest typową komedią. Jednak wielokrotne "cha, cha, cha!" pana Staruszkiewicza rzadko miewa niewinny charakter - szczególnie, kiedy czytamy wypowiedzi szlachcica o wszystkim, co jest niepolskie: "Cudzoziemiec a szlachcic! Cha, cha, cha", "Święty, a cudzoziemiec, pięknie!", "Cha, cha, cha! Niemiec a katolik". Małżeństwo z kalendarza może być w równym stopniu komedią, co spektaklem pełnym grozy.

Występują:

Maciej Pesta

Małgorzata Trofimiuk

Izabela Warykiewicz

Wstęp wolny.

Za każdym z wybranych tekstów do cyklu czytań "Nikt mnie nie zna, nikt mnie przyjdzie: Dramaty oświeconych" stoi konkretna sprawa. Każdy z nich powstał jako tekst interwencyjny, każdy jest dowodem zaangażowania teatru w sprawy społeczne. A tematy podejmowane przez oświeceniowy teatr są uderzająco podobne do tych, z którymi mierzymy się dziś. Są wśród nich: uprzedzenia, ksenofobia i lęk przed innością, wykluczenie ekonomiczne, emancypacja rozmaitych grup, napięcia społeczne. Dlatego może warto sprawdzić - nie tyle czy same teksty są aktualne, bo te akurat starzeją się szybko - lecz czy da się z nich wyczytać to, czym chcemy zajmować się w teatrze dzisiaj.

W kwietniu w ramach cyklu odbyło się czytanie "Czynszu" Franciszka Karpińskiego w reż. Michała Kmiecika. Ostatnie czytanie - "Szlachcica mieszczanina" - zaplanowane jest na 23 czerwca i wyreżyseruje je Grzegorz Laszuk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji