Artykuły

Bydgoszcz. Andrzej Lampert gościnnie w "Traviacie"

Największy operowy melodramat, czyli Verdiovską "Traviatę" wystawiano na bydgoskiej scenie operowej pięciokrotnie. Ostatnia realizacja z 1998 r. jest jednym z najstarszych spektakli, utrzymującym się w bieżącym repertuarze Opery Nova. W tym tygodniu doczekamy się 70. przedstawienia tego tytułu.

Spektakl wyreżyserował Bodo Igesza, pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa.

"La Traviata" należy do szczególnych utworów, które - słuchane nawet wielokrotnie - zawsze podbijają słuchacza muzyczną urodą. Publiczność kocha to dzieło Verdiego za niezapomniane muzyczne dialogi bohaterów, popisowe arie, efektowny chóralny toast na chwałę miłości (Libiamo), dramatyczną akcję ( pierwowzorem operowej Violetty Valery była kochająca luksus i kamelie dama z XIX-wiecznego bestselleru Aleksandra Dumasa ).

W roli tytułowej wystąpią kolejno: Katarzyna Nowak-Stańczyk i Victoria Vatutina.

Jako Alfredo - Pavlo Tolstoy oraz Andrzej Lampert (*), który po raz pierwszy wystąpi na scenie Opery Nova

Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas

Zapraszamy 13, 14 i 15 maja o godz.19.

*Andrzej Lampert (na zdjęciu)

studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach (2003-2005) na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zainteresowania tą dziedziną zaowocowały wygraniem konkursu "Szansa na sukces", w którym śpiewał również repertuar klasyczny, wieloma występami w TV oraz nagraniem szeregu płyt, m.in. z zespołem PIN.

W roku 2008 dokonał nagrania, które znalazło się w rozszerzonej wersji albumu Symphony, wspólnie z Sarah Brightman. W tym samym roku Andrzej Lampert ukończył z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie (śpiew solowy u Janusza Borowicza).

Andrzej Lampert jest laureatem i finalistą wielu konkursów wokalnych: m.in.III Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (nagroda specjalna), XV Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (II nagroda), XV Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach, Słowacja (III nagroda).

Zadebiutował w 2010r. na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda w Traviacie G. Verdiego, a w 2013 roku na tej samej scenie wystąpił jako Leński w Eugeniuszu Oneginie P. Czajkowskiego. W 2012 roku zadebiutował w partii Pinkertona w Madamie Butterfly G. Pucciniego na scenie Opery Krakowskiej, zaś w 2013r. w partii Nemorina w Napoju miłosnym G. Donizettiego oraz w partii Barinkaya w Baronie cygańskim.

Od września 2013 roku Andrzej Lampert jest solistą Opery Krakowskiej. W 2014 roku zaśpiewał partię Alfreda w produkcji Traviaty G. Verdiego w Operze Narodowej w Montpellier, we Francji. W 2014 roku wykonał w Wiedniu partię Ewangelisty w Pasji św. Mateusza J. S. Bacha pod dyrekcją prof. Conrada Artmuellera. W lutym 2015 wystąpił jako Parys w Pięknej Helenie Offenbacha, zaś w marcu 2015 wystąpił w Pasji Jana J. S. Bacha w Salzburgu. W kwietniu tego samego roku uczestniczył wraz z NOSPR w Katowicach w nagraniach partii wokalnych do filmu pod dyrekcją Franka Roosa.

We wrześniu 2015 zadebiutował w La Boheme G.Pucciniego jako Rodolfo w Operze Krakowskiej, zaś w grudniu tego roku zaśpiewał partię Tamina w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta w operze w Baden w Austrii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji