Artykuły

Cieszyn. Zabrakło pieniędzy na festiwal teatralny "Bez granic"

Nie odbędzie się zaplanowany na czerwiec Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - ogłosili współorganizatorzy ze stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Jak przyczynę podali brak funduszy.

- Mimo pozyskania grantu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, funduszy z samorządów miejskich i powiatowych, a także ministerstwa kultury Republiki Czeskiej, nie jesteśmy w stanie zorganizować tegorocznego festiwalu na odpowiednim poziomie - poinformowali organizatorzy na stronie internetowej imprezy.

Dyrektor festiwalu i jeden z liderów Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Janusz Legoń powiedział, że organizatorom udało się zgromadzić połowę potrzebnych funduszy. - Festiwal uzależniony jest od grantów, głównie zewnętrznych, bo 90 proc. funduszy pochodzi spoza miasta i powiatu. () W tym roku przepadliśmy jednak w konkursie ministerstwa kultury. Mogliśmy zrobić niewielką, kadłubową imprezę, ale nie chcieliśmy. Z bólem serca zdecydowaliśmy się jednak odwołać edycję - dodał.

Festiwal, który w tym roku miał się odbyć po raz 27., był największą płaszczyzną spotkań teatrów z Polski, Czech i Słowacji. Był zarazem jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na pograniczu trzech krajów.

Legoń zapowiedział, że organizatorzy będą próbowali wznowić imprezę w przyszłym roku. - Do tego festiwalu warto wrócić. To bardzo ważne spotkanie bliskich sobie kultur teatralnych, które są w niektórych aspektach bardzo różne. Na festiwalu mogliśmy podejrzeć, co się dzieje w teatrze sąsiadów - dodał Legoń.

W 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy", ale została ona zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE. Festiwalowa publiczność w ciągu 26 lat obejrzała ok. 300 spektakli.

Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS), wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. Współorganizatorami były stowarzyszenie Puda z Czeskiego Cieszyna i spółdzielnia mieszkaniowa "Cieszynianka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji