Artykuły

W Bydgoszczy powstanie spektakl o Andrzeju Lepperze

Libański reżyser Rabih Mroué zrealizuje w bydgoskim teatrze spektakl pt. "Tu Wersalu nie będzie" inspirowany biografią Andrzeja Leppera. Dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy Piotr Grzymisławski mówi, że wiele aspektów, które zostaną poruszone w inscenizacji pojawia się w trakcie rozmów między twórcami. - Praca zbiorowa to świadoma decyzja Rabih Mroué. Dodatkowym poziomem jest tutaj wysiłek, który reżyser wkłada w poznanie polskiej mentalności i tego jak wpłynęła na Polaków transformacja - mówi Grzymisławski.

Teatr Polski w Bydgoszczy przygotowuje na czerwiec nową premierę. Po raz kolejny będzie to coś zaskakującego. Artyści chcą tym razem wziąć na warsztat biografię jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków w Polsce.

Bydgoski teatr nawiązał współpracę z libańskim reżyserem podczas zeszłorocznego Festiwalu Prapremier. Piotr Wodziński - dyrektor Teatru Polskiego - zdecydował się wtedy na zmianę formy festiwalu z polskiej na międzynarodową.

Na Festiwalu Prapremier 2015 wystawiano zatem sztukę Mroué "Riding on the cloud". Spektakl o bracie reżysera, który podczas libańskiej wojny domowej został postrzelony w głowę, w skutek czego cierpi na afazję. Reżyser nie skupia się jednak na wojnie albo chorobie, ale na procesie ponownego uczenia się słów, które wymykają się regułom i ogólnie uznawanym prawdom. Bada w ten sposób zarówno osobistą, jak i polityczną spuściznę wojny oraz traumy.

Rabih Mroué jest reżyserem teatralnym i filmowym, aktorem, artystą sztuk wizualnych oraz twórcą instalacji artystycznych. W swojej sztuce lubi pokazywać współczesne problemy w sposób nieoczywisty. Uwielbia, gdy rzeczywistość przenika się z fikcją oraz obserwować to w jaki sposób ludzie kształtują język oraz odwrotnie - jak język kształtuje nas.

Artur Szczęsny z Teatru Polskiego w Bydgoszczy mówi, że pomysł zrealizowania wspólnego projektu z Rabihem Mroué narodził się podczas zeszłorocznego spotkania na Festiwalu Prapremier. Artyści zaczęli wtedy dyskusję o wspólnym spektaklu i w toku rozmów padło kilka nazwisk, które mogłoby zainteresować Mroué. Jednym z nich był Andrzej Lepper. Nie chodzi jednak o samego Leppera. Biografia polityka ma być jedynie szkieletem, na którym oparta zostanie historia transformacji polskiego społeczeństwa przez ostatnie 25 lat.

Nad spektaklem współpracują również Polacy m.in. Marta Keil - polska kuratorka, aktorzy z bydgoskiego teatru - Jan Sobolewski, Małgorzata Trofimiuk i Piotr Wawer Jr. - oraz dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy Piotr Grzymisławski.

"Tu Wersalu nie będzie" będzie zatem projektem zbiorowym, któremu przewodniczy obserwator z zewnątrz - libański reżyser.

Piotr Grzymisławski [na zdjęciu] mówi, że wiele aspektów, które zostaną poruszone w inscenizacji pojawia się w trakcie rozmów między twórcami. Osoba Andrzeja Leppera jest w nich spoiwem, które zdradza poglądy czy uprzedzenia twórców.

- Praca zbiorowa to świadoma decyzja Rabih Mroué. Dodatkowym poziomem jest tutaj wysiłek, który reżyser wkłada w poznanie polskiej mentalności i tego jak wpłynęła na Polaków transformacja. Słucha tego jak my mu to przedstawiamy, widzi jakich wyborów materiałów dokonujemy i w jaki sposób w ogóle o tym mówimy. Tropi pewne manipulacje, przeniesienia, wyobrażenia, które są zawarte w języku i w sposobie opowiadania. To bardzo wiele zdradza. W ten sposób zarówno i on, jak i my - współtwórcy - stajemy się tematem spektaklu - tłumaczy Piotr Grzymisławski w rozmowie z MetroCafe.

Próby spektaklu rozpoczęły się już 10 maja. Premiera planowana jest na 18 czerwca 2016 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji