Artykuły

Kostrzyn. Stuhrowie przejmują Woodstock

Akademia Sztuk Przepięknych zostanie zdominowana przez aktorską rodzinę. Kilka tygodni temu pisaliśmy o Jerzym Stuhrze, który odwiedzi Kostrzyn nad Odrą, dziś dostaliśmy informację, że dołączy do niego syn.

Wybaczcie wytarte frazesy, ale inaczej się po prostu nie da - Jerzy Stuhr to wybitny aktor i żywa legenda polskiego kina. Nic więc dziwnego, że dostał zaproszenie do woodstockowej Akademii Sztuk Przepięknych, która dla takich ikon jest gościnna wybitnie.

Maciej Stuhr, syn legendy postanowił również przyjąć zaproszenie do ASP. Zapowiada się nie lada gratka dla fanów obu dżentelmenów.

Młodszy z aktorów urodził się 23 czerwca 1975 r. w Krakowie. Najpierw ukończył psychologię na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale potem postanowił podjąć wyzwania i poszedł na studia aktorskie w krakowskiej PWST. Dyplom uzyskał w 2003 r.

Już jako licealista dawały o sobie znać kabaretowe zapędy. Maciej był założycielem i członkiem kabaretu "Po żarcie", który w 1997 r. zdobył I miejsce na przeglądzie kabaretów PAKA.

Po studiach aktorskich związał się jednak z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. U Krzysztofa Warlikowskiego po raz pierwszy zagrał w "Aniołach w Ameryce" w 2007 r. Rok później został członkiem Nowego Teatru.

Debiut ekranowy zaliczył jeszcze jako nastolatek w "Dekalogu X" Krzysztofa Kieślowskiego. Przełom wieków to głównie role komediowe, w większości już kultowe: "Fuks", "Chłopaki nie płaczą", czy "Testosteron".

Maciej Stuhr był dwukrotnie nominowany do polskich "Orłów" za role w filmie "Przedwiośnie" i "33 sceny z życia". Ten ostatni przyniósł mu nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Znamienny okazał się rok 2012, który przyniósł dwie wybitne kreacje w "Obławie" i "Pokłosiu" - obie obsypane nagrodami, w tym dla najlepszego aktora.

Maciej Stuhr ma na swoim koncie również tytuł "osobowości telewizyjnej", który otrzymał w 2011 r. Został także uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej oraz mianem Honorowego Ambasadora Polszczyzny.

Jest bardzo cenionym konferansjerem. Prowadził wiele imprez, gali, festiwali, w tym rozdanie Nagród Polskiej Akademii Filmowej i FPFF w Gdyni. - Przyszedłem dziś do państwa, żeby ogłosić najlepszą aktorkę drugiego sortu... eee, planu - mówił aktor podczas wręczania Orłów na początku roku, czym wywołał spore zamieszanie. W 2006 r. prowadził wraz z Sophie Marceau galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie.

Kiedy dokładnie Stuhrowie, ojciec i syn przejmą namiot Akademii Sztuk Przepięknych? Tego dowiemy się wkrótce. Wiadomo, że wśród pozostałych gości ASP są również Janina Ochojska, Karolina Korwin-Piotrowska, Zbigniew Buczkowski oraz Tomasz Michniewicz.

Przypomnijmy, że 22. Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą. Poza gośćmi ASP na dużej scenie zobaczmy i usłyszymy muzyczną ucztę. Wystąpią m.in. The Hives, Apocalyptica, Tarja Turunen, DragonForce, Vintage Trouble, Bring Me The Horizon, Inner Circle, Che Sudaka, Living Colour, The Rumjacks, Chemia, Materia oraz Luxtorpeda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji