Artykuły

Łódź. Szekspir i Bułhakow za 400 groszy

400 gr kosztować będą bilety w łódzkich teatrach - Powszechnym, Nowym, Jaracza, Pinokio i Arlekinie - w ramach akcji "Grosze grają rolę", organizowanej 21 maja.

Koordynatorem akcji, w której bierze udział 90 publicznych teatrów w kraju, jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

- Akcja jest bardzo dobrym pomysłem na promowanie teatru. W zeszłym roku - w ramach biletu za 250 gr nawiązującego do 250 rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce - przyszło do nas wielu widzów, których nie widywaliśmy wcześniej. Obserwujemy, że wielu z nich zaczęło odwiedzać nas regularnie. Wspaniale gra się przy pełnej sali, dla publiczności, która często po raz pierwszy odwiedza teatr i ma w sobie ten specjalny rodzaj dziecięcej ciekawości - podkreślił aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka Konrad Michalak, który występuje w dwóch spektaklach wystawianych w ramach akcji.

Będzie to "Vatzlav" Sławomira Mrożka w reż. Michała Kmiecika prezentowany na Małej Scenie i "Ziemia Obiecana" w reż. Remigiusza Brzyka wystawiana na Dużej Scenie.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji "Bilet za 400 groszy" jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Towarzyszące działaniom organizatorów hasło "Grosze grają rolę" ma przypominać, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć.

W tym roku cena biletu nawiązuje do 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira. I właśnie na sztukę tego autora - "Antoniusz i Kleopatra" - w reżyserii Wojciecha Farugi zaprasza widzów Teatr im. Stefana Jaracza.

Szekspir znalazł się także w repertuarze łódzkiego Teatru Powszechnego. Za 4 złote będzie można obejrzeć spektakl "Miarka za miarkę" w reż. Pawła Szkotaka, który miał premierę w trakcie zakończonego niedawno Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Teatr Lalek Arlekin wystawi "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa w reżyserii Waldemara Wolańskiego. To spektakl dla widzów dorosłych. Propozycją dla młodych widzów będzie "Ronja córka zbójnika" Astrid Lingdren w Teatrze Pinokio.

Jaz zaznaczył Miłosz Słota z Teatru Powszechnego, w trakcie ubiegłorocznej akcji bilety za grosze rozeszły się w ciągu kwadransa. Wszystkie łódzkie teatry rozpoczynają ich sprzedaż 14 maja.

Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które wystawione zostaną 21 maja z okazji Dnia Teatru Publicznego można znaleźć na stronie http://www.instytut-teatralny.pl/ . Akcja finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji