Artykuły

Wrocław. Pawilony kultury ESK 2016

Od soboty aż do października w 10 wrocławskich parkach będą obecne pawilony kultury. Każdy może wymyślić i zorganizować w nich wydarzenie. To element programu ESK.

Pawilony to zamienione na sceny kontenery oceaniczne. Każdy jest wyposażony w nagłośnienie, drobny sprzęt sportowy oraz wygodne miejsca do siedzenia - pufy, leżaki, stoliki. Ze wszystkiego korzystać można bezpłatnie, proponowane wydarzenia również są darmowe dla publiczności.

Pierwsze pawilony kultury pojawiły się w trzech parkach w ubiegłym roku. Był to program pilotażowy, zapowiadający Europejską Stolicę Kultury.

- Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem wśród wrocławian i gości odwiedzających nasze miasto. Odbyło się ponad 200 wydarzeń - od wystaw, przez wykłady, warsztaty, po zajęcia sportowe i koncerty - opowiada Beata Nawrotkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które opiekuje się pawilonami.

Ze względu na duże zainteresowanie i aktywność mieszkańców Zakrzowa, którzy bardzo chcieli mieć swoje kulturalne miejsce, powstał tam dodatkowy, czwarty pawilon.

W tym roku plenerowych scen ESK jest aż 10. Stoją w różnych częściach miasta, w parkach i nowo utworzonych terenach zielonych - od Leśnicy, przez Stare Miasto, po Strachocin i Krzyki. Wszystkie zostaną otwarte dziś [30 kwietnia] o godz. 14 i będą działać w każdy weekend do godz. 22. Będą obecne we Wrocławiu do 2 października.

Każdy pawilon ma swojego opiekuna, który koordynuje program wydarzeń. Najważniejsze jest jednak to, że każdy mieszkaniec Wrocławia może zaproponować własne działania z szeroko pojętej kultury. Dzięki temu w ubiegłym roku poeci amatorzy czytali sąsiadom swoje wiersze, sąsiadki chwaliły się dokonaniami w dziedzinie haftu krzyżykowego, a dzieci poznawały gatunki roślin rosnące w parkach. Na jakie atrakcje możemy liczyć w tym sezonie - to zależy od inwencji samych wrocławian. Sam pomysł na pawilony zakłada integrację lokalnych społeczności - współpracę sąsiadów przy wymyślaniu i uczestniczeniu w zajęciach.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: parki.esk@wroclaw2016.pl.

Na ten weekend przygotowano m.in. wspólne granie w planszówki (park w Leśnicy), stacjonarny spacer po Ołbinie (park Staszica), koncert ludowych pieśni ukraińskich, a także mis i gongów tybetańskich (Las Strachociński) czy warsztaty stepowania (park Zachodni).

Projekt, który jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsca, w których staną pawilony kultury: park Słoneczny na Gaju, park Grabiszyński, Polana na Karłowicach (al. Kasprowicza 45), park w Leśnicy, park Południowy, park Staszica, Las Strachociński, park Tołpy, park Zachodni, Wyspa Piaskowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji