Artykuły

Kraków. Projekt "Długi obieg" na otwarcie MICET-u

24-godzinny projekt "Długi obieg" będzie towarzyszył 4 czerwca otwarciu Muzeum Interaktywnego/Centrum Edukacji Teatralnej (MICET) w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (MICET).

Projekt ma być całodobowym wydarzeniem artystycznym, w ramach którego Stary Teatr zaprezentuje działania performatywne, instalacje przygotowane specjalnie na otwarcie MICET-u. Zainteresowani będą mieli możliwość zwiedzić najciekawsze, na co dzień niedostępne, zakamarki Starego Teatru - przez 24 godziny, od 4 do 5 czerwca, co 15 minut grupa 10 widzów wyruszy w specjalnie przygotowaną trasę po tajemniczych zakątkach Starego Teatru. W czasie takiej "wycieczki" goście poznają też efekty pracy artystów, zaproszonych do udziału w "Długim obiegu".

- Niedługo na stronie internetowej ruszą zapisy do tych grup - zaznaczyła na konferencji prasowej w środę kuratorka "Długiego obiegu" Justyna Łagowska.

Wyjaśniła, że artystów (m.in. Marcin Cecko, Mirosław Kaczmarek, Katarzyna Kozyra, Anna Królikiewicz, Zbigniew Libera) zaangażowanych w projekt łączy fascynacja teatrem. Artyści ci nie są nieustannie związani z teatrem zawodowym, ale współpracują z nim, służą mu konsultacją.

Stary Teatr w Krakowie od ok. ośmiu lat próbował utworzyć MICET. Realizacja projektu stała się możliwa dopiero dwa lata temu, dzięki uzyskaniu odpowiednich funduszy. Koszt budowy MICET-u to ok. 9,7 mln zł. 85 proc. dofinansowania Stary Teatr uzyskał ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Mechanizmu Finansowego EOG, a 15 proc. - z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najważniejsze prace budowlane i konserwatorskie w MICET już zrealizowano. Trwają prace wykończeniowe i adaptacyjne.

MICET zastąpi istniejące od 1981 r. Muzeum. Tradycyjne gabloty z eksponatami zajmą stanowiska do ćwiczeń aktorskich, scenograficznych, reżyserii światła i dźwięku.

Ważną rolę w muzeum będą odgrywać multimedia, które posłużą uczestnikom warsztatów edukacyjnych. W nowych przestrzeniach zajęcia poprowadzą nie tylko tradycyjni edukatorzy, ale i wirtualni nauczyciele. Ścieżki edukacji skomponowane mają być wokół pięciu tematów: wolność, relacje ja - my, emocje, ciało, nowe narracje i estetyki w teatrze po 2000 r.

MICET zajmie przestrzenie na parterze (obecnie tzw. Strefa BE) oraz w piwnicach teatru. Nazwy kolejnych sal to: Przestrzeń, Reżyser, Scena, Aktor, Mediateka, Pracownia kostiumów. Łączna powierzchnia nowej instytucji to ponad 700 m kw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji