Artykuły

Wrocław. W maju 4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Nowego Teatru dla Dzieci, który odbędzie się we Wrocławskim Teatrze Lalek w dniach 28 maja - 3 czerwca. W tym roku program festiwalu jest bogatszy w związku z włączeniem tej imprezy w obchody Europejskiej Stolicy Kultury.

Blisko 20 spektakli zostanie pokazanych podczas 4. Przeglądu

W programie festiwalu znalazły się spektakle kierowane do wszystkich grup wiekowych - od najmłodszych dzieci po młodzież - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej kierownik literacka Wrocławskiego Teatru Lalek Maria Wojtyszko.

W zawiązku z przypadającym w tym roku jubileuszem 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek oraz włączenie festiwalu do programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury, w tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych więcej niż zwykle spektakli. - Zaprosiliśmy też kilka teatrów z zagranicy - dodał dyrektor artystyczny teatru Jaku Krofta.

Festiwal rozpocznie się od prapremierowego pokazu sztuki "Yemaya - Królowa Mórz" według tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Sztuka został napisana na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek. - To bardzo aktualny tekst, nawiązujący do kryzysu migracyjnego - powiedział Krofta. "Yemaya - Królowa Mórz" to opowieść o chłopczyku, który ucieka z ogarniętego wojną kraju i trafia do podwodnego świata.

Podczas festiwalu zostaną pokazane spektakle teatrów z Wałbrzycha, Warszawy, Kielc, Poznania, Gdańska czy Białegostoku. Zaprezentowane zostaną również spektakle twórców z Hiszpanii, Niemiec oraz Litwy.

Nieodłączną częścią festiwalu są również warsztaty z różnych dziedzin sztuki dla dzieci i rodziców.

Ideą przewodnią organizowanego od 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci jest przybliżenie wrocławskiej publiczności najnowszych tendencji w sztukach performatywnych dla młodych widzów.

Podczas festiwalu prezentowane są przede wszystkim spektakle powstałe w oparciu o współczesną polską dramaturgię. Celem festiwalu jest również pokazywanie przedstawień interaktywnych, eksperymentalnych, łamiących tradycyjny podział uczestników wydarzenia kulturalnego na jego twórców i odbiorców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji