Artykuły

Warszawa. Porozmawiają o Iwaszkiewiczu w Narodowym

7 maja o godz. 15.00 w Teatrze Narodowym odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy wokół spektakli Teatru Narodowego" - "Jarosław Iwaszkiewicz - artysta, działacz, pan".

Dramat i przedstawienie są punktem wyjścia do refleksji nad zagadnieniami istotnymi dla przemian we współczesnym świecie. Zapraszamy na dyskusje wokół wybranych premier Teatru Narodowego.

Jarosław Iwaszkiewicz przez całe życie aktywnie uczestniczył w życiu literackim i politycznym Polski. Dla jednych jest symbolem serwilizmu i uległości wobec komunistycznej władzy, dla innych - kompromisowego realizmu i pracy organicznej.

Co pchało Iwaszkiewicza do działalności publicznej? Kalkulacja, próżność, strach, doświadczenie? Jak sytuacja polityczna wpływała na jego twórczość?

Co z tej twórczości przetrwało, a co odeszło w zapomnienie? Czy po długiej nieobecności Iwaszkiewicz znowu wraca do łask? Jakie jest jego miejsce w historii polskiej literatury?

I. dyskusja

udział wezmą: Joanna Szczęsna, Przemysław Czapliński, Marek Radziwon

prowadzenie: Dorota Semenowicz

II. czytanie poezji Jarosława Iwaszkiewicza w wyborze Czesława Miłosza

Powtórzenie wieczoru poetyckiego "Noc w polu", który odbył się w Teatrze Narodowym 29 listopada 1999 roku.

Aktorzy Teatru Narodowego przeczytali wówczas wiersze Iwaszkiewicza w wyborze Czesława Miłosza. Poeta napisał na tę okazję utwór "Wybierając wiersze Jarosława Iwaszkiewicza na wieczór jego poezji". Z nagrań archiwalnych zostaną odtworzone głosy obu poetów.

Uczestnicy dyskusji:

Joanna Szczęsna - dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL. Od 1989 roku związana z "Gazetą Wyborczą". Autorka książek (wspólnie z Anną Bikont), m.in. "Lawina i kamienie". Pisarze wobec komunizmu (2006), za którą otrzymała Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, i "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej" (2012).

Przemysław Czapliński - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawca, eseista, tłumacz, krytyk literacki. Laureat Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki. Juror m.in. Nagrody Literackiej NIKE, Paszportów "Polityki" w kategorii literatura i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Autor książek, m.in. "Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90." (2002) i "Resztki nowoczesności" (2011).

Marek Radziwon - absolwent Wydziału Wiedzy o teatrze warszawskiej PWST, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Tłumacz, krytyk teatralny, sekretarz Nagrody Literackiej NIKE. W latach 2009-2014 szef Instytutu Polskiego w Moskwie. Autor książek: "Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie" (2010) i "Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów" (2014).

Prowadzenie:

Dorota Semenowicz - pracowniczka działu literackiego Teatru Narodowego. Doktor nauk humanistycznych. Autorka książki "To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio" (2013), redaktorka prac zbiorowych, m.in. "Garcia. Resztki świata" (2014), "Wykluczeni. Między estetyką a etyką" (2011). Od 2009 roku pracuje w dziale programowym Malta Festival Poznań.

Poezję przeczytają Aktorzy Teatru Narodowego:

Wiktoria Gorodeckaja - absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (2009). W Teatrze Narodowym zagrała m.in. w przedstawieniach Mai Kleczewskiej, Grzegorza Wiśniewskiego, Konstantina Bogomołowa, Michała Zadary, Eimuntasa Nekrosiusa. Za rolę Małgorzaty w spektaklu

"Królowa Margot" (2013) otrzymała Feliksa Warszawskiego.

Mariusz Bonaszewski - absolwent warszawskiej PWST (1988). Wielokrotnie współpracował m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Wiśniewskim. Laureat m.in. Feliksa Warszawskiego, Wielkiego Splendora, dwukrotny zdobywca nagrody im. Zelwerowicza. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Gloria Artis.

Karol Pocheć - absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (2007). W Teatrze Narodowym zagrał m.in. w przedstawieniach Piotra Cieplaka, Jana Englerta, Macieja Prusa, Jacques'a Lassalle'a, Piotra Cieślaka, Agnieszki Glińskiej, Jerzego Jarockiego, Aleksandry Koniecznej, Konstantina Bogomołowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji