Artykuły

Białystok. "Skrzypek na dachu" za 400 gr

Symboliczną ceną 400 groszy za bilet na musical "Skrzypek na dachu" Opera i Filharmonia Podlaska oraz teatry publiczne w całej Polsce będą świętować w sobotę 21 maja rocznicę śmierci dramatopisarza wszechczasów Williama Shakespeare'a.

Bilety po symbolicznej cenie 400 groszy (4 zł) będzie można kupić osobiście w kasach teatrów. Sprzedaż rozpocznie się 14 maja o godz. 9.00. Jedna osoba będzie mogła kupić 2 bilety.

Akcji towarzyszy hasło "Grosze grają rolę", które podkreśla, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć.

W sobotę 21 maja polskie teatry publiczne zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku jego cena (250 groszy) nawiązywała do rocznicy 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

- Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał - zwłaszcza w momentach najtrudniejszych - że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych - wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało - dodaje.

Do akcji przyłączyło się 90 teatrów publicznych z całej Polski. Niektóre z nich zagrają na kilku swoich scenach.

Opera i Filharmonia Podlaska 21 maja proponuje widzom musical "Skrzypek na dachu" Jerry'ego Bocka.

- Świetna obsada, bajeczna scenografia, uroda scen zbiorowych, niezwykła dramaturgia, efektowne rozwiązania inscenizacyjne oraz porywająca muzyka - to wszystko, co składa się na potwierdzenie legendarnego fenomenu "Skrzypka na dachu" na scenie OiFP może "zarazić" musicalem już na zawsze - mówi Damian Tanajewski, dyrektor OiFP. - Liczymy na to, że akcja pozwoli wielu osobom zasmakować w tej sztuce i że pozostaną z nami na dłużej.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja i będzie prowadzona, podobnie jak w ubiegłym roku, tylko w kasach teatrów.

- Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich "droga do biletu" była podobna. Sprzedaż rozpocznie się w sobotę, która dla teatrów będzie intensywnym dniem pracy, ale wielu widzom da szansę na pojawienie przed kasą teatru - wyjaśnia Buchwald.

Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które wystawione zostaną 21 maja z okazji Dnia Teatru Publicznego, będzie można znaleźć od 1 maja na stronie Instytutu Teatralnego - www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Akcja "Bilet za 400 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Bilet za 400 groszy

Pamiętaj, że grosze grają rolę! Zapraszamy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji