Artykuły

Olsztyn. Teatr zaprasza na wojnę i kabaret

Dwa nowe spektakle - jeden o wojnie, drugi o przyjemnościach życia - przygotowuje Olsztyński Teatr Lalek. Oba są adresowane przede wszystkim do gimnazjalistów i licealistów. Tak swoją działalność zaczyna Pracownia Polskiej Klasyki.

Pierwszy dramat to "Pentezylea" [na zdjęciu] Szymona Szymonowicza (1558-1629) w reżyserii Heleny Radzikowskiej. Na scenie w minimalistycznych, umownych dekoracjach rozgrywa się dramat wojenny. Do bitwy ruszają amazonki ze swoją królową Pentezyleą. To dorodna kobieta w czarnych pończochach. Skutkiem wojny są ofiary - zrozpaczona Andromacha, wdowa po Hektorze, i umierający żołnierz. W symbolicznej klepsydrze sypie się strużka piasku. Czas jest zawsze bezlitosny - i wtedy, i teraz.

- Tekst Szymonowica jest aktualny - powiedziała Helena Radzikowska. - Pentezylea jest podobna do współczesnych kobiet terrorystek. Tak jak one ciągnie za sobą ludzi na śmierć i traktuje wojnę jako zabawę. Reżyserka podkreśla, że spektakl do młodego widza ma przemawiać nie tylko poprzez słowo, ale także obrazem. Premiera "Pentezylei" już w najbliższą sobotę.

Natomiast za dwa tygodnie będzie można obejrzeć spektakl "Fraucymer". Tu z kolei mamy do czynienia z polskim dworem królewskim z krwistoczerwonymi kobiercami. Sztuka składa się z szesnastowiecznych fraszek, bardzo śmiałych obyczajowo. W przedstawieniu występują dwie kobiety, biskup i błazen. Wydarzenia komentuje z portretu Anna Jagiellonka. - Podtytuł spektaklu to grzechy niewieście, a dokładniej siedem grzechów głównych - tłumaczyła Edyta Januszewska, reżyserka przedstawienia. - Opowiadamy o nich w luźny, kabaretowy sposób.

Andrzej Bartnikowski, od jesieni ubiegłego roku dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek i pomysłodawca Pracowni Polskiej Klasyki, podkreślił, że "Fraucymer" traktuje o tym, co w życiu jest przyjemne. - Dawni Polacy byli dużo bardziej otwarci niż my i o wiele bardziej frywolni - dodał. - Celem Pracowni Polskiej Klasyki jest dotarcie do zapomnianych już, ale ważnych kulturowo tekstów. A jest ich bardzo wiele. One kształtowały świadomość Polaków, a dzisiaj nikt o nich nie pamięta. Chcemy przybliżyć je młodzieży w sposób nienachalny i nieprofesorski. Chcemy, żeby odkryła, że teksty sprzed kilkuset lat opowiadają o tym, co jest tu i teraz.

Projekt jest obudowany działaniami edukacyjnymi, skierowanymi do uczniów. Są to między innymi gry edukacyjne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji