Artykuły

Warszawa. Światowy Rok Szekspira na Placu Defilad

Teatr Dramatyczny zaprasza 23 kwietnia o 18.30 na otwarcie instalacji "Szekspir.Obiekt", którą zaprojektował scenograf Jerzy Juk-Kowarski.

- Moim zamierzeniem jest zachęcenie odbiorcy do własnej interpretacji i przemyśleń na temat niezwykłego dramatopisarza, fenomenu światowej literatury. To rodzaj nieruchomego teatru, łączę tu kilka elementów, które wchodzą ze sobą w relacje. Na teatralnym podeście znajduje się piramida, umieściłem na nim również epitafium z grobu Szekspira - mówi autor.

Termin otwarcia nie jest przypadkowy - uznaje się, że 23 kwietnia 1616 roku zmarł William Szekspir.

Po otwarciu "Obiektu" (na zdjęciu) zaprezentujemy grę miejską "Szekspirowskie Koło Fortuny". Idea gry nawiązuje do Koła Fortuny jako symbolu nieprzewidywalności ludzkiego losu, różnica polega na tym, że Szekspirowskie Koło Fortuny nasz los na kilka godzin oddaje w ręce autora "Romeo i Julii". Jak to działa? Przekonajcie się sami.

To nie koniec atrakcji - w Galerii Teatru Dramatycznego można obejrzeć wystawę "Szekspir. Plakaty" prezentującą prace wybitnych twórców polskiej szkoły plakatu Jana Lenicy, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego czy Jana Sawki.

Tego dnia Teatr Dramatyczny pokaże też swoją najnowszą premierę "Miarka za miarkę" Szekspira w reżyserii Oskarasa Koršunovasa. W obsadzie m.in.: Sławomir Grzymkowski, Przemysław Stippa, Martyna Kowalik i Agnieszka Warchulska.

"Gdyby zamknąć oczy i słuchać słów wypowiadanych ze sceny można by odnieść wrażenie, że właśnie wybrzmiewa szyderczy komentarz do aktualnej sytuacji, jaka zapanowała w kraju, napisany zaledwie wczoraj. Aż strach pomyśleć, na ile zawarta w Szekspirowskiej Miarce za miarkę diagnoza rzeczywistości okazuje się trafna po czterech z górą wiekach od czasu jej powstania." - pisał o spektakl Teatralny.pl

***

Jerzy Juk-Kowarski

W latach 70. związany z poznańskim Teatrem Nowym, prowadzonym przez Izabellę Cywińską (jest autorem scenografii do m.in.: spektakli: "Letnicy" M. Gorkiego, "Trzy siostry" A. Czechowa). Wielokrotnie współpracował z Jerzym Jarockim, Wspólnie przygotowali ponad dwadzieścia przedstawień m.in.: "Wiśniowy sad" Czechowa, "Życie jest snem" Calderona, "Ślub" Gombrowicza, "Grzebanie" wg. Witkacego (Stary Teatr w Krakowie), "Pieszo" Mrożka (Teatr Dramatyczny w Warszawie), "Miłość na Krymie" Mrożka (Teatr Narodowy), "Zmierzch" Babla w Schauspielhaus w Zurychu i "Portret" Mrożka w Schauspiel w Bonn. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrodę w dziedzinie scenografii na II Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, nagrodę główną w dziedzinie scenografii na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Na wszystkie wydarzenia poza spektaklem wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji