Artykuły

Warszawa. 8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Koncerty jazzowe, wystawy oraz wystawa fotografii - w Warszawie po raz ósmy odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas imprezy odbywającej się od 23 do 24 kwietnia w Muzeum POLIN wystąpi m.in. norweski pianista jazzowy Tord Gustavsen.

Największą atrakcją tegorocznej odsłony festiwalu poświęconego twórczości Krzysztofa Komedy - jednego z najpopularniejszych polskich pianistów jazzowych i kompozytorów muzyki filmowej - będzie solowy recital Torda Gustavsena, jednego z najpopularniejszych norweskich pianistów, od lat związanego z prestiżową monachijską wytwórnią płytową ECM. W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN artysta wystąpi 23 kwietnia w cyklu "European Stars Play Komeda".

Festiwal rozpocznie się 23 kwietnia od wystawy fotografii autorstwa Marka Karewicza pt. "Komeda w obiektywie". Tego samego dnia interpretacje najsłynniejszych utworów Komedy zaprezentuje Krzesimir Dębski Group oraz Alter String Quartet, które wystąpią w programie "Special Project Komeda".

Pierwszy dzień imprezy zakończą projekcje filmów krótkometrażowych z muzyką Komedy. W programie "Kraksa" (1963) w reżyserii Edwarda Etlera oraz "Przejażdżka" (1960) Janusza Nasfetera.

24 kwietnia dla warszawskiej widowni zagra Vladyslav "Adzik" Sendecki. Polski pianista zaprezentuje się w programie "Komeda Project". Tegoroczną edycję festiwalu zwieńczy pokaz filmu dokumentalnego "Komeda - muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy.

Krzysztof Trzciński - Komeda (ur. 1931 w Poznaniu - zm. 1969 w Warszawie) uchodzi za jednego z najważniejszych polskich muzyków jazzowych. Pianista i kompozytor zyskał międzynarodową sławę jako autor muzyki filmowej do takich obrazów jak m.in. "Nóż w wodzie" (1962), "Dwaj ludzie z szafą" (1958), "Matnia" (1966) i "Dziecko Rosemary" (1968) Romana Polańskiego, "Niewinni czarodzieje" (1960) Andrzeja Wajdy, "Zbrodniarz i panna" (1963) Janusza Nasfetera czy "Bariera" (1966) Jerzego Skolimowskiego.

Trzciński występował pod pseudonimem "Komeda", ponieważ granie w zespole jazzowym uchodziło za zajęcie niegodne lekarza, a pianista pracował jako laryngolog. Muzyką rozrywkową zainteresował się w trakcie nauki w szkole średniej. Po dwóch latach studiów medycznych w Krakowie, przerwał naukę by poświęcić się jazzowi (dyplom uzyskał w 1956 r.).

W tamtym okresie zaczął występować jako Krzysztof Komeda - w okresie "odwilży" jazz, będący w ideologicznym konflikcie z obowiązującym socrealizmem, był niemile widziany przez komunistyczne władze. Fascynacje muzyczne spowodowały, że Komeda zrezygnował z pracy w klinice w Poznaniu.

Występował w grupach jazzowych u boku takich artystów jak Jerzy Milian, Jan "Ptaszyn" Wróblewski i Andrzej Trzaskowski. Muzyka kwartetu Komedy nawiązywała do twórczości takich pianistów jak Bill Evans czy Ahmad Jamal i zespołów typu Modern Jazz Quartet czy kwartet Gerry'ego Mulligana. Sławę przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do filmu "Nóż w wodzie". Koncertował w Moskwie, Paryżu, Grenoble, Pradze i Sztokholmie.

Zmarł w 1969 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku - podczas powrotu z imprezy w Los Angeles, gdzie pracował na muzyką do "Dziecka Rosemary", Komeda został przypadkowo zepchnięty ze skarpy przez pisarza Marka Hłaskę. Kompozytor zranił się w głowę. Stwierdzono krwiaka mózgu - po przewiezieniu do Polski, Komeda zmarł w szpitalu w Warszawie.

Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych polskich muzyków. Płyty ze swoimi wersjami jego kompozycji wydawali m.in. Leszek Możdżer, Simple Acoustic Trio, Maciej Obara, zespół Baaba czy Maria Sadowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji