Artykuły

Oświęcim. Wanda Chotomska zostanie uhonorowana w Alei Pisarzy

Wanda Chotomska, autorka wierszy i opowiadań, na których wychowało się wiele pokoleń dzieci, zostanie uhonorowana tablicą pamiątkową w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu - podała w poniedziałek wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.

Tablica, która będzie zawierała cytat zaczerpnięty z twórczości pisarki, zostanie wkomponowana w trotuar przed Książnicą. Termin odsłonięcia nie został na razie wyznaczony ze względu na stan zdrowia pisarki. Twórcom Alei bardzo zależy jednak, aby Wanda Chotomska mogła uczynić to osobiście.

O wyborze artystów słowa, którzy są honorowani przez oświęcimską Galerię Książki, decyduje kapituła, w której zasiada m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wanda Chotomska debiutowała pod koniec lat 40., a dziesięć lat później wydała pierwszy tomik wierszy. Pod pseudonimem "Wanda Miron" wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowała w pismach dla najmłodszych. W telewizji stworzyła niezwykle popularny w latach 60. i na początku 70. cykl programów "Jacek i Agatka". Jest autorką ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, a także scenariuszy sztuk.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki. Jeszcze w kwietniu uhonorowany zostanie poeta Ryszard Krynicki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji