Artykuły

Kraj. Zaplanuj czas z Szekspirem

Z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a wiele instytucji zaplanowało specjalne wydarzenia. Jednym z nich jest bilet za 400 groszy, którego pomysłodawcą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Bilet za 400 groszy

Blisko 100 teatrów z Polski 21 maja weźmie udział w akcji "Bilet za grosze". W ubiegłym roku jego cena - 250 groszy - nawiązywała do rocznicy Teatru Publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się z kolei do 400. rocznicy śmierci Szekspira. Bilety po 400 groszy będzie można kupić w kasach wybranych teatrów od 14 maja. Pomysłodawcą akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Warszawa - pokazy telewizyjnych spektakli w Dramatycznym i NInie

Szekspirowi poświęcony jest program towarzyszący 36. Warszawskich Spotkań Teatralnych (14-27 kwietnia). W Teatrze Dramatycznym zobaczymy m.in. najciekawsze telewizyjne realizacje sztuk Szekspira (codziennie do 25 kwietnia). W Galerii Teatru Dramatycznego przez cały czas trwania WST będzie można oglądać wystawę "Szekspir. Plakaty" prezentującą prace m.in. Jana Lenicy czy Waldemara Świerzego. Na placu Defilad stanie instalacja scenografa Jerzego Juka-Kowarskiego, a publiczność weźmie udział w grze miejskiej "Szekspirowskie Koło Fortuny". Po zakręceniu koło zatrzymuje się na jednym z Szekspirowskich cytatów. Widz ma go zapamiętać i potraktować jako motto na najbliższe godziny. Wstęp wolny.

Z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przypomni rejestracje spektakli inspirowanych jego twórczością. W programie przeglądu w siedzibie Instytutu znajdą się inscenizacje najbardziej cenionych reżyserów polskiego teatru - Warlikowskiego, Jarzyny, Klaty i Wajdy. Pokazy spektakli potrwają od 21 do 24 kwietnia. Cykl otworzy "2007: Macbeth" Grzegorza Jarzyny [na zdjęciu], spektakl którego późniejsza wersja była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu oraz dokument "Przyczynek do portretu. Jan Kott" poświęcony krytykowi i teoretykowi teatru. Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć również: "Burzę" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z udziałem m.in. Adama Ferencego, Magdaleny Cieleckiej, Stanisławy Celińskiej i Jacka Poniedziałka; "H" w reż. Jana Klaty - spektakl realizowany w pofabrycznych wnętrzach Stoczni Gdańskiej oraz "Makbeta" w reż. Andrzeja Wajdy z 2010 roku z Krzysztofem Globiszem, Iwoną Bielską, Romanem Gancarczykiem i Krzysztofem Zawadzkim. Wstęp wolny.

Gdańsk - 400 płaczek

W Trójmieście żadna inna instytucja nie nadaje się lepiej do uczczenia 400. rocznicy śmierci mistrza ze Stratfordu niż Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1). Głównym elementem obchodów 23 kwietnia będzie prezentacja 37 filmowych adaptacji dramatopisarza, "The Complete Walk" w ramach współpracy GTS z londyńskim Teatrem Globe. Te miniatury filmowe, zrealizowane bezpośrednio w miejscach, w których Szekspir umiejscowił swoje sztuki, będą jednocześnie wyświetlane w Gdańsku i Londynie (godz. 9-13, 15.30-21). Tego dnia o godz. 13.30 ulicami Głównego Miasta do siedziby Teatru, przejdzie żałobny pochód, a przewodzić mu będzie 400 płaczek. Wstęp wolny.

Wrocław - Szekspir w Europejskiej Stolicy Kultury

23 kwietnia we Wrocławiu - w 10 miejscach m.in. w Muzeum Architektury (Bernardyńska 5) i Kościele Marii Magdaleny (ul. Szewska 10) - fragmenty dzieł Szekspira interpretować będą znakomici polscy aktorzy, wystąpią m.in. solo Dorota Segda i Magdalena Cielecka, Mariusz Bonaszewski i Arkadiusz Jakubik oraz duety Maria Pakulnis z Januszem Chabiorem czy Jan Nowicki z Dorotą Pomykałą. Start o godz. 19, finał o północy, wstęp wolny. Natomiast w Narodowym Forum Muzyki (pl. Wolności 1) zaplanowano koncert "Śpiewający Szekspir". Chór NFM wykona utwory do tekstów dramaturga. Początek godz. 18. Bilety: 50-20 zł.

Kraków - okiem profesora

Na pięć wykładów profesora Gerarda Kilroya z University College London, znawcy epoki Tudorów oraz tła historycznego, religijnego i społecznego tekstów Szekspira, zaprasza Akademia Ignatianum w Krakowie. O sztuce na krawędzi dwóch światów - doczesnego i pozagrobowego oraz katolickiego czyśćca i protestanckiego uniwersytetu posłuchamy 15 kwietnia w ramach wykładu "Hamlet: między dwoma światami". 22 kwietnia prof. Kilroy opowie o mistrzostwie formy scenicznej dramatu Szekspira. Ponadto bohaterem wykładów będą Otello, którego historię przypomnimy sobie podczas spotkania "Otello: tragedia rodzinna w kontekście globalnym" (29 kwietnia), Makbet ("Makbet a zstąpienie do piekieł" - 6 maja) oraz król Lear ("Cierpienie króla Leara a cierpliwość Hioba" - 13 maja). Wszystkie wykłady odbywają się w Akademii Ignatianum (Kopernika 26) w auli im. Grzegorza Piramowicza SJ w godzinach 16.45-19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji