Artykuły

Czy przeżywamy kryzys wiary we współczesnym świecie

"Skocznia w Jerozolimie" Pawła Kamzy w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Ewa Koszur w Głosie Szczecińskim.

Spektakl Pawła Kamzy "Skocznia w Jerozolimie" na małej scenie Malami to seria pytań pobudzających widzów do refleksji.

Pytania, które zadaje autor scenariusza i reżyser Paweł Kamza w swojej sztuce "Skocznia w Jerozolimie" dotyczą nie tylko Zmartwychwstania, ale także innych prawd głoszonych przez Kościół. Ale nie tylko. W sztuce, świetnie zagranej przez aktorów Teatru Współczesnego, autor przywołuje też cytaty wielkich filozofów i myślicieli.

Główny bohater (Wojciech Sandach) ma nawet na imię Józek i jest księdzem. Zmierza do gaju oliwnego w Jerozolimie, ponieważ pisze książkę o Zmartwychwstaniu. Droga jest niełatwa, bowiem odwołano lot do Jerozolimy z powodu ataku Państwa Islamskiego. Ksiądz musi ostatni etap podróży przebyć drogą wodną. Beczki, które w spektaklu odgrywają różnorakie role - są, na przykład, konfesjonałem, ale przede wszystkim łajbami - nasuwają skojarzenie z syryjskimi uciekinierami. Józef zaczyna podróż od Krakowa - nie brak tu wspomnień z młodości, spotyka dawnych znajomych, jak choćby Różę (Grażyna Madej), z którą wymienił pocałunek. I kolejne pytania do księdza: czy pocałunek jest grzechem, czy nie żałujesz, że zostałeś księdzem? Kolejne osoby, które ksiądz napotyka w swojej wędrówce to niedowidzący Francesco (Jacek Piątkowski) i pani mecenas (bardzo wyrazista rola Beaty Zygarlickiej), która najpierw za pomoc w podróży łajbą chce sowitej zapłaty, potem jednak z niej rezygnuje na rzecz modlitwy za syna (Michał Lewandowski). Jest i olimpijczyk Stanisław Marusarz (Barbara Lewandowska) i nawiązania do przeżyć księdza w polskich górach. Czy rzeczywiście doszło do Zmartwychwstania Jezusa?

Te i inne, równie ważne nie tylko dla katolików pytania, pojawiają się w tym bardzo interesującym spektaklu. I nie odpowiedź na nie jest najważniejsza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji