Artykuły

Trafili w samą dziesiątkę

Po raz siódmy przyznaliśmy nagrody „Wydarzenie Kultury". Strzałę 2015 otrzymał Teatr Stary za wydanie książki Bitwa o kulturę #przyszłość. Natomiast Nagroda Artystyczna Miasta Lublin trafiła do Jarosława Koziary. Jury doceniło m. in. jego niezwykłe instalacje, które upiększają krajobraz miasta.

— W naszym zestawieniu znalazły się wydarzenia, które przyniosły przełom w postrzeganiu miasta, przyciągnęły do Lublina tysiące ludzi, ale także te, które dzieją się poza głównym nurtem, ale wyróżnia je wysoka jakość — podczas gali rozdania nagród mówił Tomasz Kowalewicz, dziennikarz lubelskiej „Wyborczej" i redaktor naczelny „Co jest grane".

Teatr Stary nagrodzony za „Bitwę o kulturę".

Wśród dziesiątki nominowanych, czyli najważniejszych, zdaniem redakcji, wydarzeń kulturalnych ubiegłego roku, znalazły się: 20. edycja Konfrontacji Teatralnych, debiut grupy The Feral Trees, koncert zespołu Einsturzende Neubauten na festiwalu Inne Brzmienia, Festiwal Fantastyki Falkon, koncert Katie Melua na Arenie Lublin, kreacje aktorskie Janusza Łagodzińskiego w Teatrze im. J. Osterwy, wydanie książki Bitwa o kulturę #przyszłość przez Teatr Stary, miejskie dekoracje Jarosława Koziary, spektakl Czas kobiety w Teatrze Starym oraz wystawa „Wojna i pokój w Galerii Labirynt.

Redakcja „Wyborczej" zdecydowała, że Strzała 2015 trafi do Teatru Starego za wydanie książki Bitwa o kulturę #przyszłość. To podsumowanie serii spotkań z cyklu „Bitwa o kulturę", które na scenie TS prowadził Roman Pawłowski, dziennikarz i publicysta. Tematem przewodnim rozmów była próba prognozy przyszłości. Rozmówcy zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat za kilka dekad, jak rozwinie się ich branża i czy nowe technologie będą dla nas zbawieniem, czy przekleństwem. W książce znalazły się zapisy 21 spotkań poszerzone o kilka rozmów Pawłowskiego przeprowadzonych w Warszawie. — Książka jest niesamowicie aktualna. Pawłowski pyta, co będzie z nami za 20-30 lat. Pojawia się tam taka refleksja, że kultura wskaże nam przyszłość. Tego się w Lublinie trzymajmy — uzasadniał wybór kapituły Paweł Krysiak, redaktor naczelny lubelskiej „Wyborczej".

— Kiedy z Krzysztofem Vargą rozpoczynaliśmy cykl „Bitwa o kulturę", nie myślałam, że wydamy książkę. W tym miejscu największe podziękowania należą się autorowi Romanowi Pawłowskiemu Ale dziękuję też wszystkim pracownikom Teatru zaangażowanym w ten projekt — powiedziała Karolina Rozwód, dyrektor TS.

Nagroda specjalna dla Teatru NN.

Wzorem ubiegłych lat swoją nagrodę przyznali także czytelnicy „GW". Ich zdaniem najważniejszym wydarzeniem kultury w 2015 r. był Festiwal Fantastyki Falkon. — To, że festiwal fantastyki Falkon wygrał, oznacza, że Lublin puszcza wodze fantazji i robi się nas coraz więcej - mówił Konrad Kowalski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki, kiedy odbierał statuetkę.

W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy także nagrodę specjalną. Otrzymał ją zastępca dyrektora ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN" Witold Dąbrowski. — Aktor, muzyk, nauczyciel i animator. Ale przede wszystkim opowiadacz historii. Od ponad 20 lat opowiada o zapomnianym Lublinie, wskrzeszając niemal na naszych oczach jego historię, czasami piękną i trudną, ale zawsze bardzo wartościową — w ten sposób uzasadnił przyznanie nagrody Kacper Sulowski, dziennikarz „Wyborczej". Laureat podziękował: — Takich jak ja jest wielu. Nazywają się NN. W ich imieniu dziękuję za nagrodę.

Nagrody Kulturalne Miasta Lublin

Tego wieczoru w Filharmonii Lubelskiej swoje coroczne nagrody kulturalne przyznał także prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2015 został Jarosław Koziara, artysta plastyk, felietonista, wydawca, autor scenografii. Jury doceniło go przede wszystkim za wydanie albumu zmarłego w ubiegłym roku grafika Andrzeja Kota. Wśród ubiegłorocznych dokonań Koziary są też wykonanie świetnie przyjętej i ocenionej instalacji Świeciuchy podczas Nocy Kultura kiedy to nad ulicą Żmigród zawisły podświetlone suknie, a przestrzeń była dostępna wyłącznie dla pieszych.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury trafiła do Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin". Placówkę doceniono za prowadzenie szeroko zakrojonej działalności kulturalnej, która gromadzi blisko 800 uczestników każdego tygodnia. Ponadto w ubiegłym roku uruchomione zostały: filia DDK „Węglin", którym jest Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe" oraz Otwarta Pracownia MediaLab. Grupy działające w DDK „Węglin" oraz jego pracownicy otrzymali też sporo różnego rodzaju nagród i wyróżnień.

Za całokształt działalności doceniony został Zbigniew Strzałkowski, poeta, prozaik, grafik, dziennikarz i popularyzator kultury, „król" polskiego ekslibrisu. W 2013 roku obchodził on jubileusz 60-lecia swojej pracy twórczej. Wówczas zorganizowano ekspozycję prezentującą 500 grafik i promującą książkę Strzałkowskiego Miasto na zawsze.

Z kolei nagrodą dla Mecenasa Kultury może pochwalić się browar Perła. Został on doceniony za wsparcie wydarzeń kulturalnych. Nie tylko finansowe, ale też organizacyjne, a także inicjowanie różnego rodzaju wydarzeń. Trzeba zaznaczyć, że Perła angażuje się w wiele projektów kulturalnych, współfinansując je, ale też organizując imprezy w przestrzeni znajdującej się tuż przy browarze na Bernardyńskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji