Artykuły

Olsztyn. Marzena Bergmann z Teatralną Kreacją Roku

Marzena Bergmann wygrała plebiscyt na Teatralną Kreację Roku. Bywalcy Teatru Jaracza docenili jej rolę w sztuce "W stanie zagrożenia". Nagroda, już trzecia w jej karierze, została wręczona podczas gali kończącej XXIV Spotkania Teatralne.

Teatralna Kreacja Roku to plebiscyt czytelników "Gazety Olsztyńskiej" słuchaczy Radia Olsztyn i widzów TVP Olsztyn. W tym roku glosowali na trzy nominowane do nagrody role ze sztuk wystawionych w Teatrze Jaracza.

Kandydatami do Teatralnej Kreacji Roku byli: Hanna Wolicka, która wystąpiła w przedstawieniu "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Grzegorz Gromek, który zagrał w "Złotym smoku", oraz Marzena Bergmann i jej rola w dramacie "W stanie zagrożenia".

To sztuka Falka Richtera, którą wyreżyserował Jacek Jabrzyk. Jest to historia zamożnego małżeństwa, rodziców dorastającego syna, które boi się zewnętrznego świata, boi się utraty tego, co posiada i boi się obcych. Marzena Bergmann stworzyła na scenie przejmującą, rozedrganą, ponoszoną emocjami postać zagubionej kobiety.

- Praca była naprawdę trudna - powiedziała nam aktorka po sobotniej gali kończącej XXIV Olsztyńskie Spotkania Teatralne. - Na Scenie Margines zderzyły się wyjątkowe osobowości: Grzegorz Gromek, który mi partnerował, i reżyser, i scenograf Bartholomaus Martin Kleppek, który jest też aktorem. Ale okazało się, że sztuka jest jakby membraną współbrzmiącą z pozateatralnymi wydarzeniami. Najpierw byli to uchodźcy, przedzierający się do Europy i tonący u jej brzegów, a teraz jest to sytuacja w naszym kraju.

Marzena Bergmann, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, pracuje w Teatrze Jaracza od 2003 roku. Jest to trzecia Teatralna Kreacja Roku w jej karierze. Poprzednie zdobyła za role w "Edypie" i w "Boskim sporze". Teraz pracuje na kolejną kreacją - tym razem w "Kartotece", którą w Jaraczu reżyseruje Andrzej Majczak.

Statuetkę Teatralnej Kreacji wręczyła Marzenie Bergmann redaktor naczelna "Gazety Olsztyńskiej" Ewa Bartnikowska, a wyniki plebiscytu ogłosił Marcin Tyrlik, zdobywca ubiegłorocznej Teatralnej Kreacji Roku.

Podczas sobotniego spotkania piękny list napisany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez Anatolija Wasiljewa, wybitnego rosyjskiego reżysera, odczytała Wiesława Szymańska-Niemaszek. Autor zadał pytanie: "Co może powiedzieć nam teatr?" i sam zaraz na nie odpowiedział: "Wszystko!" i na olsztyńskiej scenie świętowali wszyscy ludzie teatru.

Aktor Grzegorz Jurkiewicz otrzymał nagrodę wojewody warmińsko-mazurskiego. Przekazała ją Agnieszka Warakomska-Puczobutt, szefowa biura wojewody. Marszałek Gustaw Marek Brzezin uhonorował swoją nagrodą aktora Artura Sterankę. Nagrodę prezydenta Olsztyna otrzymała aktorka Agnieszka Castellanos-Pawlak. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel wyróżniła Cezarego Ilczynę. Maskę Wiernego Widza przyznano Gimnazjum nr 3 i LO XI z Olsztyna.

Galę poprowadził Giovanny Castellanos, reżyser, asystent dyrektora ds. artystycznych i dyrektor artystyczny XXIV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Z koncertem flamenco wystąpił zespół D'Arate z Malagi, któremu towarzyszyła para tancerzy.

Dyrektor Jaracza Janusz Kijowski uznał zakończone właśnie Spotkania Teatralne za rekordowe, jeśli chodzi o frekwencję. - Dwanaście spektakli obejrzało około 4,5 tysiąca widzów - powiedział nam. - To dowód na to, jak bardzo teatr jest w dzisiejszej sytuacji potrzebny. Można w nim znaleźć schronienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji