Artykuły

Kraków. Kolejne rekordy komedii "Mayday" w Bagateli

Teatr Bagatela w Krakowie w czwartek wystawi po raz 1500. komedię Raya Cooney'a "Mayday". Jak podkreślają przedstawiciele sceny, to kolejny rekord ustanowiony przez to przedstawienie, grane w krakowskim teatrze od 22 lat. We wszystkich wystąpił Bogdan Grzybowicz.

Farsa przedstawia historię Johna Smitha, taksówkarza-bigamisty, który usiłuje z pomocą przyjaciela wybrnąć z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami.

Krakowska premiera sztuki odbyła się 8 maja 1994 r.

- Kiedy znakomity aktor Wojciech Pokora podjął się wyreżyserowania tej arcyfarsy prawdopodobnie nie spodziewał się, że spektakl będzie grany w krakowskim teatrze przez 22 lata i doczeka się aż 1500 wystawień - zaznaczyła Magdalena Musialik-Furdyna z Teatru Bagatela.

Sukces spektaklu - w ocenie przedstawicieli teatru - wynika z co najmniej dwóch czynników. Pierwszym z nich było zapotrzebowanie na farsę z prawdziwego zdarzenia, a drugim - brawurowe aktorstwo. "Maydayowscy aktorzy stworzyli team nad teamy. Precyzyjnie zgrani, z niezmienną energią, lekkością i zaangażowaniem powołują do scenicznego życia galerię figlarnych i figlujących postaci" - tłumaczy Musialik-Furdyna.

"Mayday" po raz pierwszy w Polsce wystawiono w warszawskim Teatrze Kwadrat z Wojciechem Pokorą jako Johnem Smithem. Aktor tak polubił rolę i sztukę, że sam podjął się jej reżyserii we Wrocławiu i Katowicach. Tam właśnie zobaczyła to przedstawienie (i brawurową reakcję publiczności) ówczesna dyrektor Bagateli Nina Repetowska i zaprosiła Pokorę do pracy w Krakowie.

Pokora zagrał w Krakowie kilka pierwszych spektakli po premierze. Obecnie graną przez niego postać odtwarza Krzysztof Bochenek, a partnerują mu m.in.: Alina Kamińska (Barbara Smith), Katarzyna Litwin (Mary Smith) oraz Łukasz Żurek (Stanley Gardner).

Bogdan Grzybowicz, który 29 marca tego roku skończył 80 lat, zagrał we wszystkich dotychczasowych przedstawieniach wcielając się w rolę jednego z inspektorów Scotland Yardu. Aktor wciąż występuje na krakowskiej scenie. Jego sceniczny partner odtwarzający drugiego z inspektorów brytyjskiej policji - Tadeusz Wieczorek ze względu na podeszły wiek odszedł z obsady "Maydaya" po 20 latach występów w tym przedstawieniu. Od sezonu 2014/2015 zastąpił go Paweł Sanakiewicz.

Od premiery w 1994 r. zdążyły zużyć się dekoracje i kostiumy zmarłego w 2000 r. Józefa Napiórkowskiego. Nową scenografię zaprojektowała Joanna Schoen, która ubrała też ponownie bohaterów.

Komedia była grana przez zespół Bagateli nie tylko w Krakowie, ale także na występach gościnnych, na które zespół wyjeżdżał 34. razy. Zagrano wówczas 44 spektakle, m.in. w stołecznej Sali Kongresowej dla ponad 2 tysięcy widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji