Artykuły

Warszawa. Komedia Francuska, ale Teatr Polski

8 kwietnia o godz. 17.00 w Teatrze Polskim odbędzie się spotkanie w cyklu "Wyzwania tłumacza" poświęcone przekładom dramatów Moliera.

W kolejnej odsłonie cyklu "Wyzwania tłumacza" pochylimy się nad sztukami (i Sztuką) Moliera. Zastanowimy się, dlaczego dzieła tego autora, gdy umieszczone w zestawie lektur, nie śmieszą nikogo, a przeniesione na sceny teatrów czasami śmieszą, czasami nie. Wzbogacimy wiedzę naszych Gości o uczucia Widzów, i uczucia Gości o wiedzę naszych widzów. Stawimy czoła Molierowi.

W spotkaniu udział wezmą: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Jerzy Radziwiłowicz oraz Jan Polewka. Fragmenty tłumaczeń przeczytają Szymon Kuśmider (Teatr Polski w Warszawie), Maksymilian Rogacki (Teatr Polski w Warszawie) oraz Elżbieta Lewak (Teatr Polski we Lwowie, gościnnie). Całość poprowadzi dr Michał Mizera z Wydziału "Artes Liberales" UW.

Będzie to również okazja do promocji najnowszego wydania dramatów Moliera w tłumaczeniu Bohdana Korzeniewskiego, którego pierwszy tom ukazał się 25 marca 2016 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

"Wieczór Sztuk Wyzwolonych - Wyzwania tłumacza" to wspólne działanie artystyczno - naukowe Teatru Polskiego i Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, które powstaje pod opieką prof. Krzysztofa Rutkowskiego i Jana Podniesińskiego. Podczas kolejnego spotkania porównamy, zderzymy, sprawdzimy na żywo te same fragmenty dzieł w różnych polskich przekładach. Zobaczymy, który z przekładowców co przeinaczył: co wyciągnął, co ukrył, czego nie chciał lub nie mógł widzieć. Zapytamy, dlaczego pewne dzieła wybrzmiewają sensownie w przekładach, a inne trzeszczą jak słoma.

Spotkanie odbędzie się w piątek 8 kwietnia o godz. 17.00 w Teatrze Polskim przy ul. Karasia (w Cafe Teatr).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji