Artykuły

Gdańsk. Tydzień z Hanochem Levinem u Szekspira

Już 15 kwietnia na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozpocznie się Tydzień z Hanochem Levinem, izraelskim dramaturgiem, pisarzem, reżyserem teatralnym i poetą.

W ramach wydarzenia gościć będziemy cztery znakomite teatry, które zaprezentują realizacje spektakli wg tekstów tego wybitnego autora. Będą to:

15 kwietnia, godz. 19:00

"Wszyscy chcą żyć" - Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Autor: Hanoch Levin

Tłumaczenie: Agnieszka Olek

Reżyseria: Dawid Żłobiński

Scenografia: Hanna Szymczak

Oprawa muzyczna: Zespół TEMPERO

Reżyseria światła: Damian Pawella

Asystent reżysera: Dagna Dywicka

Występują: Teresa Bielińska, Dagna Dywicka, Zuzanna Wierzbińska, Beata Pszeniczna, Beata Wojciechowska, Mirosław Bieliński, Marcin Brykczyński, Andrzej Cempura, Janusz Głogowski, Krzysztof Grabowski, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Artur Słaboń, Adrian Wajda, Dawid Żłobiński, Jaś Oberda.

"Wszyscy chcą żyć" to opowieść o bogatym mężczyźnie, gorączkowo szukającym człowieka na zastępstwo za własną śmierć. Podmiana jest możliwa, ponieważ bohater Anioł Śmierci przekręca jedną literę w jego imieniu. Wystraszony Pozna ma tylko kilka dni, by wywinąć się śmierci. Ale gdzie szukać, gdy nawet własna żona stawia straszliwy warunek: "Kobieta nie schodzi do grobu bez jaj swojego męża"? Jakich technik perswazji użyć wobec starych rodziców, służącego eunucha, dzieci, garbuski, konającego?

Reżyser Dawid Żłobiński umieszcza tę dziwaczną historię w groteskowym, odrapanym wesołym miasteczku, pulsującym muzyką rodem z filmów EmiRa Kusturicy.

"Sny są, według Freuda, wyrazem podświadomości, odbiciem tego, co się z nami dzieje, a w sytuacji zagrożenia, lęku egzystencjalnego może nam się śnić karuzela, lunapark, cyrk" - zdradza swoje inspiracje Dawid Żłobiński. Jak mówi reżyser, sam tekst Levina jest dość "fizjologiczny", dosadny i choć w sztuce wiadomo jak się to skończy, to jednak on sam chciałby widza pozostawić na pewnej granicy. Rytm absurdalnie śmiesznego koszmaru, z którego można się obudzić, będzie podkreślać grająca na żywo bałkańska orkiestra weselno-pogrzebowa, w którą wcielą się muzycy z grupy klezmerskiej TEMPERO. Tekst sztuki został przetłumaczony specjalnie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Światowa prapremiera odbyła się w 1985 roku w Teatrze Cameri w reżyserii autora Hanocha Levina. Zagrali jego wielcy aktorzy: Josefem Carmon i Gita Munte.

Bilety:

Strefa A: 60/40 zł

Strefa B: 40/25 zł

Strefa C: 35/20 zł

Strefa D: 15 zł

***

16 kwietnia, godz. 19:00

"Sprzedawcy Gumek" (na zdjęciu) - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Autor: Hanoch Levin

Reżyseria: Andrzej Bartnikowski

Przekład: Agnieszka Olek

Scenografia: Wanda Kowalska

Muzyka: Marcin Rumiński

Akustyka: Dominik Głowacki

Występują: Agata Ochota - Hutyra, Michał Kula, Antoni Rot

Napisana znakomicie, podana niebanalnie; metaforyczna, w duchu Beckettowskim "smutna komedia", w której tyrady o miłości zastąpione zostały scenami targowania się, a słowem kluczem do serca kochanki/kochanka stał się "czek".

"Sprzedawcy gumek" to alegoryczna opowieść o miłości. A w zasadzie o jej braku, o samotności i straconych życiowych szansach. Bohaterowie "Gumek" spotykają się w... aptece. Bela jest przedsiębiorczą farmaceutką, Cingerbaj nieśmiałym urzędnikiem, a Sprol spadkobiercą kilkunastu tysięcy prezerwatyw, które chce sprzedać z zyskiem i ustawić się na całe życie. Postanawiają dać sobie ostatnią szansę i zawalczyć o miłość. Podejmują trójstronną grę o bliskość...

Czas trwania: 2h 15 min. ( jedna przerwa )

Bilety:

Strefa A: 60/40 zł

Strefa B: 40/25 zł

Strefa C: 35/20 zł

Strefa D: 15 zł

***

17 kwietnia, godz. 19:00

"Jakobi i Leidental" - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Autor: Hanoch Levin

Reżyser: Małgorzata Warsicka

Tłumacz: Michał Sobelman

Inspicjent: Małgorzata Gutwińska

Kostiumy: Hanna Podraza

Muzyka: Karol Nepelski

Scenografia: Hanna Podraza, Małgorzata Warsicka

Występują: Matylda baczyńska, Jerzy Pal, Bartosz Woźny

Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino życiu pojawi się ta trzecia- czarująca fizycznością

i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę?

Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko- męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina - groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end?

"Kameralny, piękny spektakl o ludzkich marzeniach i niedoskonałościach. Ciepły, zabawny, wzruszający. Świetnie grany przez całą trójkę aktorów z tarnowskiego teatru. Chciałabym zagrać w takim przedstawieniu..."

Dorota Segda

Czas trwania: 70 min.

Bilety:

Strefa A: 60/40 zł

Strefa B: 40/25 zł

Strefa C: 35/20 zł

Strefa D: 15 zł

***

18 kwietnia, godz.19:00

"Jakobi i Leidental" - koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru TU I TERAZ

Autor: Hanoch Levin

Przekład: Michał Sobelman

Reżyseria: Marcin Hycnar

Produkcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TEATR TU I TERAZ 

Muzyka: Czesław Mozil, Filip Kuncewicz

Scenografia: Julia Skrzynecka

Współpraca scenograficzna: Joanna Walisiak-Jankowska

Występują: Katarzyna Herman, Jacek Braciak, Michał Sitarski

Sztuka opowiada historię dwojga przyjaciół, mężczyzn w średnim wieku, od lat spędzających czas na piciu herbaty i grze w domino. Czterdziestoletni Itamar Jakobi właśnie uświadomił sobie, że urodził się, aby żyć. Dlatego postanawia zniszczyć przyjaźń ze swoim najlepszym (a może także jedynym?) przyjacielem, Dawidem Leidentalem i rozpoczyna świadome życie. Porzuca więc swego towarzysza, by związać się z przypadkowo spotkaną, niebanalną - jak się mu wydaje - kobietąOpuszczony Leidental, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, podąża za nim. Jakobi bierze ślub z nowo poznaną kobietą, która urzekła go swoimi zaletami ducha i ciała. Ale nie wszystko jest tak piękne, jak wydawało się na początku. Relacje damsko-męskie, w które miesza się porzucony przyjaciel, stają się coraz bardziej skomplikowane. Co zwycięży - miłość czy przyjaźń? I czy w ogóle chodzi tu o wielkie uczucia? Wszak zerwana przyjaźń u progu wielkiej miłości nie oznacza wyzwolenia z zależności od drugiego człowieka. Jedynie zmienia się ona z bezpiecznej zażyłości w ryzykowną grę. 

Autor pokazał mechanizm uzależnienia się człowieka od człowieka, zarówno w przyjaźni, jak i w miłości, tę ostatnią zaś doszczętnie rozebrał na części składowe, dogrzebując się do jednej z podstawowych prawd o człowieku.

Czas trwania: 1h 40 min. ( 1 przerwa )

Bilety:

Strefa A: 80/55 zł

Strefa B: 55/40 zł

Strefa C: 40/25 zł

Strefa D: 20 zł

Na wszystkie spektakle w ramach Tygodnia z Hanochem Levinem można nabyć karnety w kasie Teatru:

Karnet normalny: 200 zł

Karnet ulgowy: 130 zł

Oferta limitowana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji