Artykuły

Bydgoszcz. Wykład i spektakl wg Fassbindera w TPB

Teatr Polski zaprasza 7 kwietnia na wykład "Obrazy uchodźcze" oraz w dniach 8-10 kwietnia, na spektakl "Krew na kocim gardle" wg Rainera Wernera Fassbindera w reż. Anji Sušy.

"Obrazy uchodźcze" to cykl wykładów i seminarium, które prowadzi dr Paweł Mościcki - filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Coraz trudniej jest ignorować fakt, że problem uchodźców jest jednym z najpoważniejszych wyzwań - etycznych, politycznych, historycznych - przed jakimi stoi dziś Europa. Obrazy imigrantów, doniesienia na ich temat, dyskusje wokół zjawiska stają się coraz silniej obecnym elementem medialnej codzienności. Podobnie jak sami uchodźcy zaludniający systematycznie różne części kontynentu. W trakcie wykładów i seminariów uczestnicy analizują jednak nie tylko aktualne problemy, ale także ich historyczny i artystyczny kontekst.

Nieformalny obóz uchodźców pod Calais, miejscowością znajdującą się na północno-zachodnim krańcu Francji, był przez ponad dekadę jednym z najważniejszych miejsc skupiających w sobie dramat imigrantów próbujących dostać się do Wielkiej Brytanii, a także obrazującym stosunek Europy do nowoprzybyłych. Nic więc dziwnego, że stało się on także przedmiotem zainteresowania artystów wizualnych, próbujących opowiedzieć o losach migrantów, politycznych i historycznych kontekstach ich sytuacji. Na najbliższym wykładzie będziemy rozmawiać o krótkometrażowym filmie Laury Waddington Border, w którym poszukiwanie właściwej formy dla ukazania specyficznej egzystencji nielegalnych imigrantów idzie w parze z prowokacyjną i poruszającą refleksją etyczną.

wykład: 7 kwietnia godz. 17.00, Foyer TPB (wstęp wolny)

***

W "Krwi na kocim gardle" (na zdjęciu) piętrzymy pytania, nie stawiamy żadnych tez

Niemiecki reżyser filmowy Rainer Werner Fassbinder zasłynął między innymi z programowego braku zaufania wobec skonwencjonalizowanych języków sztuki. Z łatwością nadawał swoim filmom ramę kina gangsterskiego, melodramatu czy science-fiction i prześwietlał gatunkowe klisze, ujawniając ich przemocową strukturę. W ponad czterdziestu filmach, które udało mu się zrealizować przed śmiercią w wieku 37 lat, Fassbinder opowiadał tak naprawdę jedną historię, przepisaną na wiele scenariuszy. To opowieść o przemocy i faszyzmie rodzących się w małych społecznościach, w jednostkowych relacjach, na planie z pozoru ulotnych i pozbawionych konsekwencji stosunków międzyludzkich. To także wyzwanie rzucone środkom filmowym i teatralnym oraz ich użytkownikom. "Krew na kocim gardle", tekst niewystawiany dotychczas w Polsce, zaprasza widzów i aktorów do udziału w hiperrealistycznej grze. Czy w siatce spojrzeń rzucanych ze sceny na widownię i z widowni na scenę jakikolwiek wzrok jest niewinny? Jak przydzielane są role w teatralnej rzeczywistości? I dlaczego teatralne rewolucje bywają skazane na klęskę?

najbliższe terminy: 8-10 kwietnia godz. 19.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji