Artykuły

Specjalna Złota Maska dla Kucy

W poniedziałek w Opolskim Teatrze Laki i Aktora odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych Złotych Masek. Wśród nagrodzonych znalazł się Włodzimierz Kuca, twórca Częstochowskiego Teatru Tańca. W jego ręce trafiła nagroda specjalna.

Złote Maski to nagrody przyznawane corocznie za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej. Ubiegłoroczne rozdanie nagród było dla częstochowskiego teatru niezwykle obfite. Najpierw posypały się nominacje dla całej obsady spektaklu Sprzedawcy gumek w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Jedna z nich przemieniła się w Złotą Maskę za rolę męską dla Michała Kuli. Z kolei Maciej Półtorak, tytułowy Hamlet, otrzymał Nagrodę Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy.

Niestety, w tym roku komisja pożałowała nominacji dla częstochowskiej sztuki. O aktorską statuetkę walczył jedynie Henryk Talar, nominowany za rolę w spektaklu W starych dekoracjach Igora Gorzkowskiego (premiera częstochowskiego spektaklu odbyła się we wrześniu 2015 r.). W efekcie Złotą Maskę przyznano jednak Kazimierzowi Czapli za rolę Wokulskiego w spektaklu Lalka realizowanym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

To nie znaczy, że Częstochowa nie ma powodów do dumy. Komisja doceniła bowiem Włodzimierza Kucę, twórcę Częstochowskiego Teatru Tańca. Otrzymał on nagrodę specjalną za reżyserię, choreografię i scenografię spektaklu teatralno-tanecznego Orfeusz oraz za autorską koncepcję tego teatru.

— Nasz teatr nie jest może niszowy, ale ponieważ jest teatrem tańca, nie wszystkim musi podobać się nasza działalność. Już sama nominacja była więc dużym wyróżnieniem. To, że przemieniła się w statuetkę było sporym zaskoczeniem. Bardzo miłym zresztą. Choć na dyplomie widnieje, że nagroda jest dla Włodzimierza Kucy, ja sam tak tego nie odbieram. To nagroda dla całego zespołu. Wprawdzie to ja kieruję teatrem, układam sobie to wszystko w głowie, jednak bez moich tancerzy i wszystkich ludzi zaangażowanych w realizację spektakli, nic by z tego nie wyszło — zaznacza Włodzimierz Kuca.

Przypomnijmy, że Częstochowski Teatr Tańca swoją artystyczną działalność rozpoczął jako META, czyli Młodzieżowa Estrada Taneczna. Działała wówczas w częstochowskim Klubie Mieszkaniowym „Nasza Praca". Potem grupa funkcjonowała jako Akademicki Teatr Tańca Politechniki Częstochowskiej. Wśród dotychczasowych przedsięwzięć Częstochowskiego Teatru Tańca (Kuca jest reżyserem każdego z przedstawień) warto wyróżnić choćby takie spektakle jak Aion, Dziewczyna z pomarańczami czy Sprzedawca marzeń. W maju przygotuje zaś kolejny spektakl.

— To będzie dwuaktowy spektakl z muzyką na żywo. Utrzymany nieco w klimacie Kochanków dnia — historii jednej fotografii — dodaje Kuca.

Podczas gali wręczono również nagrodę im. Leny Starke, która fundowana jest przez katowicki oddział ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Otrzymał ją m.in. Piotr Szolka, solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Doceniono go za całokształt pracy artystycznej.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji