Artykuły

Kraj. Finał akcji "Dotknij Teatru"

W niedzielę 3 kwietnia dobiega końca ogólnopolska akcja "Dotknij Teatru". Tego dnia mieszkańcy polskich miast ruszą na teatralne spacery.

Finał akcji "Dotknij Teatru" będzie niezwykle bogaty i różnorodny - tego dnia odbędzie się prawie 70 wydarzeń - w tym spektakli, warsztatów, spotkań z artystami, wycieczek po teatrze, lekcji teatralnych, akcji, czytań performatywnych, performansów. Unikalną sprawą będą spacery teatralne, organizowane w ramach koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu Spacerownik Teatralny.

Spacery wystartują o godz. 12.00 aż w 7 polskich miastach: Elblągu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. O godzinie 14 ruszy spacer wrocławski. Wyjątkiem będzie także warszawski spacer dla dzieci, który rozpocznie się o godzi. 11.00. Będzie to "Spacerownik dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych". Autorską wyprawą, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagożki teatru Justyna Sobczyk i Justyna Czarnota. Drugi spacer "Teatralna Warszawa XX-lecia międzywojennego", przeznaczony dla dorosłych, rozpocznie się godzinę później i będzie prowadził śladami teatralnej stolicy XX-lecia międzywojennego i nieistniejących już teatrów. Dzięki prowadzącemu Tomaszowi Mościckiemu uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała teatralna Warszawa 100 lat temu. Oba spacery ruszą z Placu Teatralnego.

Stworzona specjalnie na tę okazję przez Pawła Płoskiego trasa elbląskiego Spacerownika pt. "Istniejące i nieistniejące miejsca teatralne" poprowadzi uczestników spaceru śladami historycznych miejsc. "Gdański spacer teatralny", prowadzony przez Mieczysława Abramowicza, zakończy zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Uczestnicy spaceru "Teatralny Kraków Heleny Modrzejewskiej", prowadzeni przez Agnieszkę Kowalską, wyruszą z ulicy Grodzkiej, z miejsca, w którym kiedyś znajdował się dom aktorki. Spacer "Teatra w Lublinie", którego autorem jest Grzegorz Kondrasiuk, obejmie aż piętnaście miejsc historycznie i obecnie związanych z teatrem. Łódzki spacer "Teatry łódzkie za kurtyną historii" poprowadzi jego autorka prof. dr hab. Małgorzata Leyko. Autorką i prowadzącą spacer po Poznaniu będzie Agata Wittchen-Berełkowska, która zaprosi uczestników do wycieczki po takich miejscach jak Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Teatr Animacji, Teatr Polski w Poznaniu. We Wrocławiu prowadząca spacer Beata Maciejewska opowie nie tylko o najważniejszych punktach na obecnej mapie teatralnej miasta, ale także o nieistniejących już przedwojennych scenach. Orientacyjny czas spacerów to 1,5-2 h.

Szczegółowe trasy spacerów znaleźć można na stronie (patrz link poniżej).

Wszystkie trasy, proponowane w ramach "Spacerownika Teatralnego", mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

"Spacerowniki Teatralne" zostały zainicjowane jesienią zeszłego roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Skutek kilkumiesięcznych prac zaprezentowany zostanie 3 kwietnia podczas finału akcji "Dotknij Teatru", w której w tym roku bierze udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji