Artykuły

Łódź. "Francuzi" i dyskusja o teatrze Warlikowskiego

Pod znakiem prezentacji artystycznych dokonań Krzysztofa Warlikowskiego upłynie pierwszy weekend XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Po otwarciu wystawy "Warlikowski. Przestrzenie humanizmu" prezentującej jego prace, w sobotę i niedzielę widzowie Festiwalu obejrzą "Francuzów" w jego reżyserii oraz będą mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym panelu dyskusyjnym poświęconym jego twórczości.

Pierwszego dnia Festiwalu widzowie obejrzą najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi. Nowa teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości, dla której początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", "Francuzi" to opowieść o końcu pewnej epoki. Spektakl, w którym Warlikowski portretuje społeczeństwo, które w obliczu wybuchu pierwszej europejskiej wielkiej wojny przechodzi przemiany związane z utratą dawnej hierarchii i eksplozją antysemityzmu.

Przedstawienie, które miało swoją premierą w sierpniu 2015 roku w ramach interdyscyplinarnego festiwalu w Zagłębiu Ruhry Ruhrtriennale i prezentowane było m.in. w Genewie, Clermont Ferrand i Tarbes, zaprezentowane zostanie w Hali Maszyn zrewitalizowanej przestrzeni łódzkiej EC1. Po spektaklu, który jest pokazem mistrzowskim XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, odbędzie się spotkanie z jego twórcami i aktorami, które poprowadzi Łukasz Drewniak.

Drugiego dnia Festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w dyskusji "Teatr, który szuka imienia" poświęconej twórczości Krzysztofa Warlikowskiego. Moderatorem spotkania będzie dramaturg Nowego Teatru, wieloletni współpracownik reżysera - Piotr Gruszczyński. Do udziału w dyskusji zaproszono osoby, które od wielu lat uważnie obserwują i opisują teatr Krzysztofa Warlikowskiego: Renate Klett (dramaturżka, kuratorka i krytyczka teatralna, publikująca m.in. we Frankfurter Allgemeine Zeitung), Georges Banu (teatrolog, profesor Sorbony, autor wielu tekstów sytuujących teatr w kontekście innych dziedzin sztuki), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny, autor internetowego bloga "Kołonotatnik") i Christian Longchamp (dramaturg współpracujący m.in. z Krzysztofem Warlikowskim, Romeo Castelluccim, Dymitrem Czerniakowem i Calixto Bieito).

"Uniwersum Krzysztofa Warlikowskiego powiększa się zagarniając wciąż nowe obszary teatralnych niemożliwości. Ten wielki świat wyobraźni reżysera tworzą fascynujące przedstawienia powstające w Nowym Teatrze w Warszawie i na najważniejszych scenach dramatycznych i operowych Europy. Skłaniają one do próby syntetycznego spojrzenia, wyłonienia i nazwania strategii reżyserskich Warlikowskiego, przyjrzenia się inspiracjom i źródłom jego teatru" - mówi Gruszczyński. Dyskusja, rozpocznie się w niedzielę 3 kwietnia o godz. 15.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Wszystkim widzom i gościom dyskusji zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji