Artykuły

Wrocław. Wykład Łukasza Drewniaka

1 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego Łukasz Drewniak poprowadzi wykład "JA w spektaklu" w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań pt. "Teatr poza teatr".

Podczas wykładu "JA w spektaklu" Łukasz Drewniak analizie podda twórczość litewskich reżyserów: Eimuntasa Nekrošiusa i Oskarasa Koršunovasa. Drewniak zastanowi się: "Dlaczego akurat dziecięca perspektywa spojrzenia na świat przedstawiony przyjęta przez obu reżyserów zdefiniowała ich styl reżyserski? I dlaczego nagle przestała być uniwersalna i ożywcza? Co się dzieje, kiedy umiera dziecko w artyście, albo gdy mówi już tylko dziecko?"

Łukasz Drewniak - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk teatralny związany obecnie z portalem teatralny.pl, współpracujący wcześniej m.in. z Telewizją Polską, "Przekrojem", "Dziennikiem - Gazetą Prawną". Był jednym z założycieli Gazety Teatralnej "Didaskalia". Wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Po raz szósty Instytut Grotowskiego organizuje kurs wiodący w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, czyli regularne, bezpłatne spotkania o charakterze wykładów, seminariów i warsztatów. W tym roku będą one próbą opowiedzenia z różnych perspektyw o współczesnych artystach teatru, ze szczególnym uwzględnieniem zaproszonych przez Instytut Grotowskiego do udziału w programie głównym Olimpiady Teatralnej takich twórców jak: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbles, Krystian Lupa, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Krzysztof Warlikowski, Anatolij Wasiljew czy Robert Wilson.

Opiekun naukowy tegorocznego kursu, dr Piotr Olkusz stwierdza: "Kolejna edycja Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań poświęcona będzie dynamice relacji t e a t r - t o, c o p o z a t e a t r e m. To z jednej strony rozważania o artystach, którzy poszukując źródeł teatru, odkrywali jego związki z rzeczywistością nieteatralną, z drugiej zaś o sztuce, która szukając swojej cechy indywidualnej, zmieniała sposób rozumienia i funkcjonowania innych sztuk".

Kulminacją kursu wiodącego będzie udział w Olimpiadzie Teatralnej w październiku i listopadzie 2016 roku, organizowanej przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016. Wzorem lat ubiegłych, całość projektu zakończy konferencja z udziałem uczestników OUP i zaproszonych badaczy.

Opiekun naukowy: dr Piotr Olkusz

Koordynacja projektu: Sylwia Fiałkiewicz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji