Artykuły

Sopot. Teatr Boto oficjalnie otwarty

Inauguracja nowego teatru na mapie Trójmiasta - Teatru Boto, odbyła się na raty. 19 marca zainaugurowano część barową, nazwaną przez artystów baroteką, zaś 29 marca otwarto również część teatralno-koncertową zlokalizowaną na piętrze budynku. Z tej okazji zorganizowano koncert inaugurujący projekt eksperymentalny 432 Bałtyk, który pozwolił wypróbować nową przestrzeń.

Na oficjalną inaugurację Teatru Boto przybyło kilkudziesięciu gości, w tym wielu artystów związanych z Sopotem. Wysłuchali oni m.in. przemowy trójki założycielskiej Teatru Boto z 2010 roku - Adama Nalepy, Sylwii Góry-Weber i Tomasza Webera (zabrakło tylko czwartego założyciela, Grzegorza Sierzputowskiego, który przeniósł się do Warszawy).

- Kilka lat temu wyszliśmy do miasta, do naszych widzów. Bardzo cieszymy się, że nastał moment, gdy kończy się nasza wędrówka i będzie można odnaleźć nas w tym miejscu. Chcemy być bazą dla artystów i ciekawych ludzi, którzy się poznali i chcieliby realizować kolejne projekty - mówił Adam Nalepa, dyrektor artystyczny Teatru Boto, podczas uroczystego otwarcia piętra budynku przeznaczonego na scenę i przestrzeń warsztatową, czyli serca Teatru Boto.

Inaugurację sceny teatralnej uświetnił koncert eksperymentalny 432 Bałtyk, łączący dźwięki Morza Bałtyckiego z muzyką (trio Tomasz Urbański - gitara, Michał Gos - instrumenty perkusyjne, Jacek Stromski - bębny) i wokalem Magdaleny Smuk. Skład ten podczas otwartego dla publiczności koncertu w ramach "BOTO już czas otwierać! - Sacrum" uległ powiększeniu. Połączenie dźwięków fal morskich (docelowo transmitowanych w czasie rzeczywistym), muzyki i śpiewu daje relaksujący, transowy efekt twórczego spotkania natury i sztuki. Całość uzupełniają interesujące "morskie" wizualizacje. Wedle koncepcji odpowiedzialnego za projekty muzyczne Teatru Boto Tomasza Urbańskiego, koncerty w tej formie mają być pozbawione udziału technologii cyfrowej. To zapowiedź innych muzycznych spotkań, planowanych w Teatrze Boto przez Urbańskiego.

Droga do własnej siedziby Teatru Boto była długa. Po powołaniu Fundacji Teatru Boto przez artystów, którym nie wystarczyła praca w dużych instytucjach kultury, teatr przygotowywał swoje spektakle (pod okiem reżysera i dyrektora artystycznego Adama Nalepy) w lokalizacjach gościnnych, m.in. w Teatrze na Plaży, Dworku Sierakowskich czy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Szansa na własną siedzibę pojawiła się w momencie, gdy miasto postanowiło drogą przetargu wyłonić najemcę lokalu przy ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, przeznaczonego na działania artystyczne i niewielką gastronomię.

Przetarg wygrali artyści Teatru Boto. Od marca 2015 roku sami, i - co warte podkreślenia - z własnych środków, podjęli się generalnego remontu dwupiętrowego domku, pełniącego wcześniej funkcję mieszkalną. Budynek dostosowany został do prowadzenia działalności kulturalnej. Na powierzchni ponad 130 m kw. stworzono dobrze wygłuszoną salę teatralno-warsztatową (z widownią na ok. 80 osób) oraz barotekę z przestrzenią galeryjną i małą sceną muzyczną.

- Mamy poczucie, że wracamy do źródeł, bo Sopot od lat był miejscem spotkań i wymiany artystów. Chcielibyśmy, by nasz Teatr był miejscem spotkań środowiska muzycznego i teatralnego, by organizowane tu były wystawy i żeby był tutaj kocioł myśli twórczej. Pamiętajmy, że teatr zawsze jest spotkaniem - widza z artystami i artystów ze sobą - dodała Sylwia Góra-Weber.

Pierwsze spektakle pojawią się w repertuarze teatru już w kwietniu. Na początku widzowie będą mieli okazję zobaczyć produkcje Fundacji Teatru Boto, w tym. m.in. "Nord-Ost" Torstena Buchsteinera, "Zielonego mężczyznę" Jakuba Roszkowskiego, "Całoczerwone" Małgorzaty Szczerbowskiej i "111" Tomasza Mana - wszystkie w reżyserii Adama Nalepy. Na deski nowego teatru trafi również "Wróżka z kranu" na podstawie bajki Pierre'a Gripari w reżyserii Michała Derlatki oraz projekt artystyczny Justyny Bartoszewicz "Włodek Bąk Szoł".

Przestrzeń będzie dostępna także dla innych twórców. W maju Teatr Boto stanie się głównym miejscem interdyscyplinarnego Festiwalu Between.Pomiędzy, z kolei na przełomie sierpnia i września Boto będzie sercem piątej, jubileuszowej edycji Festiwalu i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction, w który w większym niż dotąd wymiarze włączy się Teatr Wybrzeże. W wakacje do Teatru Boto zajrzy też Literacki Sopot.

Wśród premier teatralnych na przełomie czerwca i lipca spodziewać się można muzycznego spektaklu Magdaleny Smuk, zaś jesienią przedstawienia "Nad czarnym stawem" Doroty Androsz. Jesienią kolejny spektakl przygotuje też Adam Nalepa. W planach jest również nowy projekt edukacyjny Boto dla Młodych.

Artyści Teatru Boto starają się pozyskać pieniądze na wyposażenie siedziby w profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy. Można dołożyć swoją cegiełkę w akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl, gdzie w zamian za wsparcie otrzymać można bilety na spektakle, karnety na festiwal Sopot Non-Fiction czy zniżki w barotece.

***

Fundacja Teatru Boto powstała w 2010 roku. Tworzą ją artyści z Trójmiasta i całego kraju, którym w różnych instytucjach kultury bywa za ciasno. Teatr Boto ma im pomóc podążać za własnymi wyborami artystycznymi i umożliwić projekty pełne artystycznego ryzyka, na jakie duże instytucje kultury nie bardzo mogą sobie pozwolić. Boto tworzą reżyser Adam Nalepa, aktorka Sylwia Góra-Weber, prezes Fundacji Tomasz Weber i wielu zaprzyjaźnionych artystów z całego kraju. Oprócz produkcji spektakli, czytań performatywnych, prowadzenia warsztatów, inicjatyw edukacyjnych, do najważniejszych działań Fundacji należy organizacja Festiwalu i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction - jedynego w Polsce, interdyscyplinarnego przeglądu, poświęconego teatrowi dokumentalnemu, który łączy literaturę faktu, teatr i media. Teatr na Nowe Czasy z kolei miał na celu przybliżenie mieszkańcom Sopotu i całego Trójmiasta teatru ze styku off'u i głównego nurtu poprzez organizację warsztatów dla nieprofesjonalistów, prezentacji spektakli artystów z całej Polski (w tym legendarnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania), pokazów teatru telewizji, rozmów widzów z artystami i zaproszonymi gośćmi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji