Artykuły

Warszawa. Rozpoczyna się 7. edycja akcji "Dotknij Teatru"

Pokazy spektakli, warsztaty, performensy i spotkania z artystami odbędą się w Warszawie w ramach tegorocznej edycji akcji "Dotknij Teatru!", organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wydarzenie potrwa do 3 kwietnia.

W tym roku w akcję zaangażowało się ponad 20 stołecznych instytucji, które przez siedem dni zaoferują publiczności łącznie ponad 50 atrakcji. Warszawska widownia obejrzy szereg spektakli. Jako pierwsza przez aktorów Teatru Capitol - w obsadzie m.in. Rafał Cieszyński, Dorota Chotecka, Katarzyna Kwiatkowska i Maja Bohosiewicz - zostanie przedstawiona komedia o oszustwach finansowych "Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?".

W kolejnych dniach zaplanowano także pokazy "Zwariowanej terapii" w reż. Marcina Sławińskiego, przedstawienia opowiadającego o dwójce trzydziestolatków, którzy za namową swoich terapeutów szukają miłości w ogłoszeniach towarzyskich (Teatr Komedia). Zobaczymy również "Wiśniowy sad" Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej z audiodeskrypcją i napisami (Teatr Studio) oraz spektakl dyplomowy "Farsa na trzy sypialnie" w reż. Anny Seniuk w wykonaniu studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie (Teatr Collegium Nobilium).

Specjalne przedstawienia pojawią się także na scenach m.in. Teatru Powszechnego ("Quo Vadis" Teatru Montownia w reż. Rafała Rutkowskiego), Instytutu Teatralnego ("Klauni, czyli o rodzinie. Odc. 3" w reż. Justyny Sobczyk w wykonaniu aktorów z zespołem Downa), Teatru Dramatycznego ("Gardenia" o alkoholizmie kobiet w reż. Aldony Figury), Teatru Współczesnego ("Kamień" o losach trzech kolejnych pokoleń żyjących w jednym drezdeńskim domu w reż. Grzegorza Wiśniewskiego), Teatru Żydowskiego ("Dybuk" w reż. Mai Kleczewskiej) oraz Och-Teatru ("Maria Callas. Master Class").

Dla dzieci zaplanowano wydarzenia w Teatrach Baj, Guliwer i Rampa. Na Jagiellońskiej najmłodsi zobaczą "Robinsona&Crusoe" o próbach porozumienia się dwóch mężczyzn, polsko- i niemieckojęzycznego, oraz "Emila z Loennebergi" o szalonych pomysłach małego chłopca. Natomiast na Różanej po spektaklu "O raju! Czyli o tym, co było, kiedy nic nie było" będą mogli dodatkowo spotkać się z aktorami. W teatrze Rampa odbędzie się pokaz familijnego musicalu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" według Kornela Makuszyńskiego.

Spotkania dla dorosłych będą się odbywały np. w TR Warszawa. Tam widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach otwartych wprowadzających do spektaklu "Holzwege" o kompozytorze Tomaszu Sikorskim w reż. Katarzyny Kalwat albo porozmawiać z twórcami widowiska. Publiczność Teatru Powszechnego zaproszono natomiast do opowiedzenia swoich refleksji dotyczących wizyt w teatrze w ramach akcji "Wtrąć wspomnienie" i udziału w warsztatach ogrodowego majsterkowania, a dla chcących podszkolić swoje pisanie o teatrze na zajęcia z konsultanką literacką Teatru Studio Karoliną Matuszewską.

Lekcję teatralną poświęconą dykcji i emisji głosu zaplanowano w Teatrze Syrena, a warsztaty dla dorosłych poświęcone teatralnemu edukowaniu młodzieży - w Teatrze Polskim. W Teatrze Studio odbędzie się także wykład Mateusza Żurawskiego poświęcony historii tej instytucji.

Aktorzy Opery Buffa zapraszają na czytanie performatywne fragmentów "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. W TR Warszawa publiczność usłyszy zaś kolejny z mikrodramatów opartych na powieści Ignacego Karpowicza "Balladyny I romanse", a w Teatrze Kamienica odbędzie się projekcja filmów multimedialnych o historycznej Warszawie połączona ze zwiedzaniem makiety miasta z sierpnia 1939 r.

Podczas akcji odbędą się również zwiedzania teatrów i spotkania za kulisami. W Teatrze Studio odbędą się podchody, w Teatrze Ochoty - performatywny spacer, a w Teatrze Narodowym - zwiedzanie od kulis dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Chętni będą mogli także poznać "od środka" Teatr Dramatyczny oraz zwiedzić Teatr Baj i tamże dowiedzieć się jak działa m.in. sceniczna maszyneria.

Ostatniego dnia akcji w Warszawie odbędą się także dwa spacery szlakiem teatralnym. Pierwszy, prowadzony przez pedagożki teatru Justynę Czarnotę i Justynę Sobczyk - "dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych" - wystartuje z Placu Teatralnego. Drugi, opracowany przez dziennikarza i krytyka teatralnego Tomasza Mościckiego, rozpocznie się w tym samym miejscu, ale pójdzie szlakiem teatru warszawskiego z czasów XX-lecia międzywojennego.

Akcja będzie się odbywała równolegle także w kilkudziesięciu innych miastach, zarówno dużych (m.in. Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie), jak i mniejszych ośrodkach (np. Chrzanowie, Józefowie i Łomży). Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl

Akcja "Dotknij Teatru!" powstała w 2010 r. w Łodzi z inicjatywy grupy łódzkich artystów i animatorów kultury. Jej koordynacji podjął się łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Rok później warszawski Instytut Teatralny rozpoczął inicjatywę "Chodź do teatru!". Wtedy też dwa ośrodki postanowiły pracować razem i zaprosiły do projektu inne placówki teatralne z całego kraju. Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji