Artykuły

Lublin. Dotknij Teatru na spacerze

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" w siedmiu polskich miastach, odbędą się "Spacerowniki Teatralne". Na teatralny spacer można się też wybrać w Lublinie.

Na twórcze spacerowanie po Polsce, tego samego dnia i o tej samej godzinie, już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Poprzednio uczestnicy "Spacerowników Teatralnych" żegnaliśmy jesień, teraz przywitają wiosnę.

"Spacerowniki Teatralne" zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach - Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie - odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

Spacer "Teatra w Lublinie" obejmie aż piętnaście miejsc historycznie i obecnie związanych z teatrem, między innymi Bramę Grodzką, gmach dawnego Kolegium Jezuickiego, Teatr Stary, Pałac Parysów, Teatr im. Juliusza Osterwy oraz Centrum Kultury. Uczestnicy spaceru będą mieli także wyjątkową możliwość zobaczenia wnętrz Centrum Spotkania Kultur, którego oficjalne otwarcie planowane jest w maju tego roku. Spacer, który rozpocznie się z ulicy Zamkowej 9 (Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim), poprowadzi Grzegorz Kondrasiuk. Orientacyjny czas spaceru to 2,5 h.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach "Spacerownika Teatralnego", mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze "Spacerowników Teatralnych" znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Projekt lubelskiego "Spacerownika Teatralnego" realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji