Artykuły

Elbląg. "Dotknij Teatru" na spacerze

3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", w Elblągu oraz siedmiu innych polskich miastach, odbędą się "Spacerowniki Teatralne".

Na twórcze spacerowanie po Polsce, tego samego dnia i o tej samej godzinie, już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Poprzednio uczestnicy "Spacerowników Teatralnych" żegnaliśmy jesień, teraz przywitają wiosnę.

"Spacerowniki Teatralne" zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach - Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie - odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

Stworzona specjalnie na tę okazję trasa elbląskiego Spacerownika pt. "Istniejące i nieistniejące miejsca teatralne" poprowadzi uczestników spaceru śladami historycznych miejsc. Teatralna przechadzka rozpocznie się pod budynkiem Muzeum Archeologiczno-Historycznego o godzinie 12.00. Autorem spaceru i jego prowadzącym jest Paweł Płoski - elblążanin, badacz teatru, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego. W trakcie spaceru opowie o nieistniejących już miejscach odgrywających dużą rolę w budowaniu teatralnej historii miasta, jak Dwór Artusa - miejsce pierwszego zawodowego przedstawienia teatralnego w Elblągu - Nowy Teatr na Nowym Mieście, Teatr Elbląski mieszczący się przy ulicy Rycerskiej, Teatr Miejski przy Teatralnej 9. Orientacyjny czas spaceru to około 1,5-2 h.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach "Spacerownika Teatralnego", mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze "Spacerowników Teatralnych" znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji