Artykuły

Poznań. Teatry zapraszają za kulisy

Z okazji ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" poznańskie instytucje zapraszają nie tylko na widownię, ale także za teatralne kulisy. Oprócz lekcji teatralnego savoir vivre'u, podglądania krawcowych i ślusarzy przy pracy, można będzie również... odkurzyć kurtynę. Poznańska odsłona projektu wystartuje 30 marca.

"Dotknij Teatru" to ogólnopolska akcja organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest 27 marca. Jej celem jest przede wszystkim możliwość spotkania twórców teatru z widzem, ale też walka z stereotypami w postrzeganiu sztuki i jej promocja. Z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej miast i instytucji. W Poznaniu w projekcie biorą udział zarówno teatry publiczne, jak i niezależne, z ofertą dla widza dorosłego, ale również dla dzieci.

Hopek, Siupek i Ojczyzna

Wśród propozycji dla najmłodszych jest m.in. przedstawienie "Co to?" Studia Teatralnego Blum (2.04, g. 10 i 11.30, Concordia Design). To pierwszy w Polsce dedykowany już kilkumiesięcznym widzom spektakl, którego bohaterami są Hopek i Siupek - dwa przesympatyczne stworki.

Spektakl "Ojczyzna" [na zdjęciu] w reżyserii Justyny Sobczyk kierowany jest z kolei do osób od lat sześciu (2 i 3.04, g. 12). To propozycja, którą od połowy marca możemy oglądać w Malarni Teatru Polskiego. Spektakl powstał na podstawie sztuki Krystyny Miłobędzkiej, która starała się w niej zdefiniować tytułowe pojęcie. "Ojczyzna jest w tej chwili słowem odmienianym w komunikatach medialnych przez wszystkie przypadki, więc po pierwsze mamy go dość, po drugie coraz mniej wiadomo, co znaczy. Na rysunkach dzieci, o które poprosili twórcy w trakcie powstawania spektaklu Justyny Sobczyk, ojczyzna to przede wszystkim symbole narodowe, żołnierze i wojna - takie obrazy muszą podpowiadać media i edukacja. Dlatego cieszy, że w dramacie Krystyny Miłobędzkiej nie powiewa żadna flaga, a tytułowe słowo w ogóle nie pada" - na naszych łamach pisała o spektaklu Anna Rogulska.

Dla młodzieży natomiast zaprezentowany zostanie spektakl "Stopklatka" na podstawie tekstu Maliny Prześlugi (Scena Wspólna, 3.04, g. 17). To historia niepełnosprawnego chłopaka, którym zajmują się rodzice. Jedyną pasją w jego życiu jest oglądanie filmów. Reżyserem "Stopklatki" jest Łukasz Chrzuszcz, który wciela się również w postać głównego bohatera. - Ten tekst w zasadzie demaskuje teatr. Co my, artyści, aktorzy i widzowie, możemy wiedzieć na temat problemów kogoś, kto jest sparaliżowany i nie mówi? - zastanawiał się aktor przed premierą.

Dla starszych

"Elvis" Michała Siegoczyńskiego i "Po co psuć i tak już złą atmosferę", którego głównym tematem jest sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru, to z kolei dwa spektakle, które widz dorosły będzie mógł obejrzeć w ramach akcji w Teatrze Nowym (od 25 do 31.03). W repertuarze Teatru Polskiego natomiast znaleźli się "Krakowiacy i Górale" w reżyserii Michała Kmiecika i zrealizowany w ramach programu "Małe premiery" spektakl "Cud mniemany", który pod opieką Anny Szymczak przygotowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i studenci poznańskich uczelni.

W czasie trwania akcji swoją działalność w baraku przy ulicy Grunwaldzkiej - pokazem "Grabarza królów" Jerzego Łukosza - zakończy Scena Robocza (31.03, g. 19). A już dzień później w jej nowej siedzibie, w budynku byłego kina Olimpia, odbędzie się premierowy pokaz tegorocznych rezydentów - Teatr Fuzja zaprezentuje spektakl "Szkłem i dymem pisane".

Teatr od kulis

Widzowie poznają także poznańskie teatry "od kuchni". Poza prezentacją spektakli w ramach "Dotknij Teatru" zorganizowane zostaną także zwiedzania i warsztaty. Zainteresowani będą mogli zobaczyć nową siedzibę Sceny Roboczej i poznać jej twórców. Ponadto dzieci od piątego roku życia i dorośli będą mogli wejść za kulisy Teatru Polskiego. Podczas lekcji teatralnej dowiedzą się m.in. jakiego koloru jest żelazna kurtyna, kim jest inspicjent, dlaczego w teatrze nie należy gwizdać, co to jest "hamletówka" i "jaskółka" oraz jak wygląda garderoba. Zwiedzić Teatr Polski będzie można w czwartek (31.03) lub w piątek (1.04) o g. 10 i 14. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Za swoje kulisy wpuści widzów również Teatr Muzyczny i Teatr Wielki. Podczas półgodzinnego zwiedzania Teatru Muzycznego chętni obejrzą wszystkie pomieszczenia teatralne, poznają historię instytucji i posłuchają o produkcjach, jakie można oglądać na scenie, ale także o tych, których nie ma już w repertuarze.

W gmachu pod Pegazem z kolei dla zwiedzających zostaną otwarte operowe warsztaty: malarnia, modelarnia, ślusarnia, pracownie krawieckie i obuwnicze. Zaplanowano również... odkurzanie kurtyny teatralnej. Happening "Teatralne porządki" rozpocznie się na schodach Teatru Wielkiego w piątek, 1 kwietnia o g. 15. I to nie jest primaaprilisowy żart!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji