Artykuły

Spotkanie z primabaleriną

Ewa Głowacka, najsłynniejsza polska balerina, będzie gościem wiosennego spotkania „Czas na taniec!" organizowanego w ramach jubileuszu 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

„Świetne warunki — piękna, smukła sylwetka, plastyczne ciało, elegancja ruchów, uroda i ogromne, pełne wyrazu oczy pomagają artystce uczynić z kreowanych heroin wiarygodne przedmioty zachwytu i miłości. Jej artystyczna intuicja pozwala trafnie odnaleźć klucz do postaci, obnażyć ich wnętrze, ukazać duszę" — pisała o Ewie Głowackiej Renata Popkowicz-Tajchert w magazynie „Taniec" z 1992 roku.

Na scenę Teatru Wielkiego w Warszawie Głowacka trafiła jeszcze jako studentka warszawskiej szkoły baletowej. I od razu zaangażowano ją do roli głównej w spektaklu Julia i Romeo Adama Hanuszkiewicza. Z Warszawą i Teatrem Wielkim związała się na stałe — od 1974 roku występowała tutaj jako solistka, a trzy lata później została mianowana pierwszą solistką. Wielokrotnie proponowano jej tytułowe role, m.in. w baletach romantycznych Giselle i La Sylphide oraz Umierającym łabędziu Fokina. Ponadto wcieliła się m.in. w postać Odetty-Odyli w Jeziorze łabędzim, Aurory i Wróżki Bzu w Śpiącej królewnie, Królowej Driad w Don Kichocie i Królowej Śniegu w Dziadku do orzechów. Oklaskiwano ją podczas europejskiego tournée, ale też za oceanem — w USA, Kanadzie, Peru czy na Kubie i po drugiej stronie globu — w Japonii i na Tajwanie. Za swoją działalność artystyczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Niżyńskiego [nagroda dla osób zasłużonych w promowaniu dorobku Wacława Niżyńskiego — przyp. red.]. Z Teatrem Wielkim artystka rozstała się w 1999 roku, jednak wciąż przyjmuje zaproszenia na występy gościnne. Obecnie Ewa Głowacka pracuje jako pedagog tańca i juror konkursów baletowych.

Spotkanie odbędzie się 30 marca (środa) o godz. 19 w Klubie Aktora „Loża" (Rynek Główny 41). Rozmowie towarzyszyć będą fragmenty filmów oraz pokaz archiwalnych zdjęć.

 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji