Artykuły

Kraj. Dotknij Teatru na spacerze

3 kwietnia, na finał akcji "Dotknij Teatru", w największych polskich miastach będzie można wziąć udział w "Spacerownikach Teatralnych".

Jak wyglądała teatralna Warszawa XX-lecia międzywojennego? Co symbolizowały pordzewiałe szyny wystające ze ściany tuż nad bramą kamienicy przy ul. Moktowskiej 73? Jakimi ścieżkami chadzali po Krakowie Helena Modrzejewska, a po Łodzi Leon Schiller? Już 3 kwietnia, podczas finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", będzie można poznać odpowiedzi na te pytania biorąc udział w "Spacerownikach Teatralnych", które odbędą się w największych polskich miastach. Na spacery zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

"Spacerowniki Teatralne" zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Podobnie jak kilka innych jubileuszowych projektów doczekały się jednak nowej odsłony. Efekty kilkumiesięcznych prac będzie można poznać już 3 kwietnia, przy okazji finału ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" (w tym roku bierze w niej udział ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast). Tego dnia w ośmiu polskich miastach - Krakowie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Elblągu oraz Warszawie - odbędą się teatralne spacery oraz uruchomiona zostanie spacerownikowa aplikacja, która w przyszłości ułatwi samodzielne przechadzki posiadaczom smartfonów i tabletów.

W stolicy będzie można wybrać się na dwa spacery - pierwszy wystartuje wz Placu Teatralnego o godz. 11:00. Będzie to "Spacerownik dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych". Autorską wyprawą, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagożki teatru Justyna Sobczyk i Justyna Czarnota. Drugi spacer rozpocznie się (podobnie jak spacery w pozostałych siedmiu miastach) godzinę później i będzie prowadził śladami teatralnej stolicy XX-lecia międzywojennego (autorem spaceru jest Tomasz Mościcki).

Kraków zaprosi na spacer szlakiem Heleny Modrzejewskiej, a Łódź na przechadzkę ścieżkami Leona Schillera. Nowym punktem na spacerownikowej mapie Polski będzie Elbląg, gdzie 3 kwietnia wszystkich, którzy mają ochotę "wydobyć" z miejskiej architektury miejsca ważne dla elbląskiego i polskiego teatru, oprowadzi Paweł Płoski - badacz teatru, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego i elblążanin.

Proponowane w ramach "Spacerownika Teatralnego" trasy mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Spacerowe scenariusze znajdują się na poświęconych projektowi stronach internetowych: (patrz linki poniżej). Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Projekt "Spacerowników Teatralnych" realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z instytucjami (Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie) oraz władzami samorządowymi (w Warszawie współorganizatorem "Warszawskiego Spacerownika Teatralnego" jest Biuro Kultury m.st. Warszawy, w Elblągu Urząd Miasta).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji